En mutsuz Avrupalılar

Küresel ekonomik kriz, işsizlik ve gelir kaybı dünya insanlarını mutsuz ediyor. Dünyanın yalnızca yüzde 35’i ülkesinde olup bitenden memnun.,,

28.06.2010 - 00:00 | MediaCat

Küresel ekonomik kriz, işsizlik ve gelir kaybı dünya insanlarını mutsuz ediyor. Dünyanın yalnızca yüzde 35’i ülkesinde olup bitenden memnun. Ipsos Global @dvsior araştırmasında dünya GSMH’sinin yüzde 75’ni oluşturan 24 ülkeden toplam 18,624 yetişkin ile görüşüldü. Araştırma sonuçlarına göre sadece yüzde 39 oranında bir çoğunluk gidişatın doğru olduğuna inanıyor; ve sadece üçte biri (yüzde 35) ülkelerinde olup bitenden memnun.

Ipsos / Canada.com tarafından ortak yayınlanan anket sonuçlarına göre, zirve için Kanada’nın Toronto şehrine gelmiş olan G-20 liderlerinin çoğu, ardında ülkelerinin yanlış yolda olduğunu düşünen ve ülkelerindeki mevcut durumdan memnun olmayan vatandaşlar bıraktı.
Hem genel hem de ülkelerindeki gidişattan en memnun iki ülke ise ilk iki sırayı paylaşan Çin ve Hindistan. Türkiye ise dünya ortalamasında yani “mutsuz” olan halklardan. İspanya’nın yaşadığı ağır ekonomik kriz istatistiklere yansırken, mutsuzluk sıralamasında ortalamanın çok altında olan en mutsuz ülkelerin Avrupa Birliği ülkelerinden çıkması da dikkati çekiyor.

Araştırmadan çıkan diğer bulgular ise şöyle:

– Sadece %30, kendi bölgesindeki ekonominin mevcut durumunu “güçlü” olarak değerlendiriyor
– Sadece %31, yerel ekonomilerinin altı ay sonra daha güçlü olacağını düşünüyor
– %48, ailelerinden birinin ya da tanıdıkları bir kişinin son altı ay içinde ekonomik durum yüzünden işini kaybettiğini söyledi.
– %58, altı ay öncesine göre kendileri, aileleri ve tanıdıkları diğer insanlar için iş garantisi konusunda daha güvensiz hissettiklerini belirtti
– %20, aile üyelerinden birinin ya da kişisel olarak tanıdıkları bir kişinin önümüzdeki altı ayda işini kaybetme ihtimali olduğunu söyledi
– Sadece %31 mevcut ekonomik durumunu “güçlü” olarak değerlendirdi
– Sadece %39 kişisel ekonomik durumlarının gelecek altı ayda daha güçlü olmasını bekliyor

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.