MediaCat

En etkili ajanslar sıralamasında ilk 20’de Türkiye’den üç ajans

Effie Etkililik Endeksi 2016 yayınlandı.

En etkili ajanslar sıralamasında ilk 20’de Türkiye’den üç ajans

Yerel, bölgesel ve global çapta düzenlenen 40’tan fazla Effie Ödülleri programında başarılarıyla global çapta en etkili pazarlama iletişimini oluşturan şirketlerin sıralanmasıyla oluşturulan Effie Etkililik Endeksi her yıl yenileniyor. 2016 endeksinde de en etkili reklamverenler, ajans holding şirketleri, ajans ağları, ajanslar, markalar ve bağımsız ajanslar sıralamasında önemli değişiklikler yaşandı.

En etkili reklamverenler

En etkili reklamverenler sıralamasında The Coca-Cola Company, Unilever, Procter&Gamble, Nestlé ve PepsiCo ilk beşte yer alırken Türkiye’den de listeye ETİ 40’ıncı ve Turkcell 53’üncü sıradan girdi. En etkili markalar sıralamasındaysa ilk beşi sırasıyla Coca-Cola, Vodafone, Mc Donald’s, Samsung ve Movistar paylaştı. Samsung en iyi beşte ilk kez yer alırken, diğer markalar 2015’teki yerlerini korumaya devam etti.

En etkili beş ajans holding şirketi; WPP Group, Omnicom, Interpublic (IPG), Publicis Groupe ve Dentsu Aegis Network oldu. Tüm şirketler yerlerini korurken Dentsu Aegis, son beş yıldır yerini koruyan Havas’ın koltuğunu aldı. En etkili ajans ağları sıralamasında ilk beşte Ogilvy&Mather, BBDO Worldwide, McCann Worldgroup, MullenLowe Group ve DDB Worldwide yer aldı. 2015’te birinci olan BBDO’yu McCann Worldgroup, Ogilvy&Mather, Lowe&Partners (şimdi MullenLowe Group oldu) ve Young&Rubicam takip etmişti.

Türkiye’den 11 ajans

En etkili ajanslarda FP7/DXB (Dubai, BAE), Ogilvy&Mather (Mumbai, Hindistan), Sancho BBDO (Bogota, Kolombiya), ACG Advertising Agency (Budapeşte, Macaristan) ve beş yıldır yerini koruyan Ogilvy&Mather (New York) ile MullenLowe Lintas (Mumbai, Hindistan) sırasıyla ilk beşi paylaşırken Türkiye’den de pek çok ajans listeye dâhil oldu.

En etkili ajanslar sıralamasına göre Güzel Sanatlar sekizinci, Mindshare İstanbul 10’uncu, Manajans/JWT 18’inci, Team Red İstanbul 29’uncu, TBWA\Istanbul 59’uncu, Starcom MediaVest Group 67’inci, Leo Burnett İstanbul 69’uncu, Grey İstanbul 74’üncü, Wanda Digital 80’inci, Plasenta ve Rafineri ise 81’inci oldu.

En etkili beş bağımsız ajans ise sırasıyla; ACG Advertising Agency, (Budapeşte,Macaristan), Güzel Sanatlar (İstanbul, Türkiye), MINT (Dubai, BAE), Droga5 (New York, ABD) ve Wieden+Kennedy (Oregon, ABD) oldu.

Listede Türkiye’den Güzel Sanatlar’ın haricinde Wanda Digital yedinci, Rafineri sekizinci, Happy People Project 12’nci, Alametifarika ve Blab 18’inci, Concept ve MG Media 25’inci, Open ve Sesliharfler 55’inci, Lamba Dijital 59’uncu, Brandit ve MPR ise 75’inci oldu.

2016 Effie Etkililik Endeksi’nde kategorilerinin ilk 20 ajans, ajans ağı, holding, marka ve reklamvereni şöyle:

En etkili ajanslar

2016 Effie Etkililik Endeksi yayınlandı

En etkili bağımsız ajanslar

2016 Effie Etkililik Endeksi yayınlandı

En etkili ajans ağları

2016 Effie Etkililik Endeksi yayınlandı

En etkili ajans holding şirketleri

2016 Effie Etkililik Endeksi yayınlandı

En etkili markalar

2016 Effie Etkililik Endeksi yayınlandı

En etkili reklamverenler

2016 Effie Etkililik Endeksi yayınlandı

2016’nın en iyileri bölgesel olarak ise şöyle ayrılıyor:

Asya Pasifik: Unilever (reklamveren), McDonald’s (marka), WPP Group (ajans holding şirketi) Ogilvy&Mather (ajans ağı), Ogilvy&Mather Mumbai (ajans) ve Socialab-Pekin (bağımsız ajans).

Avrupa: Unilever (reklamveren), Vodafone (marka), WPP Group (ajans holding şirketi), Young&Rubicam (ajans ağı), Budapeşte’de ACG Advertising Agency (bağımsız ajans ve ajans)

Latin Amerika: The Coca-Cola Company (reklamveren), Coca-Cola (marka), WPP Group (ajans holding şirketi), BBDO Worldwide (ajans ağı), Sancho BBDO – Bogota (ajans) ve El Almacén (Buenos Aires) & Only If (Mexico City) (bağımsız ajans).

Ortadoğu&Afrika: The Coca-Cola Company (reklamveren), Emirates NBD (marka), Interpublic (ajans holding şirketi), McCann Worldgroup (ajans ağı), FP7/DXB-Dubai (ajans) ve MINT-Dubai (bağımsız ajans).

Kuzey Amerika: Procter&Gamble (reklamveren), IBM (marka), WPP Group (ajans holding şirketi), Ogilvy&Mather (ajans ağı), Ogilvy&Mather New York (ajans) ve Droga5, New York (bağımsız ajans).

Etkinlik sonuçlarıyla ilgili detaylı bilgiye ve kategorilerin tüm kazananlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.