En büyük 500 markanın değeri 67 milyar dolar eridi

Dünyanın önde gelen bağımsız marka değerlendirme şirketi Brand Finance'ın açıkladığı bir rapora göre...

17.10.2008 - 10:39 | MediaCat

Dünyanın önde gelen bağımsız marka değerlendirme şirketi Brand Finance’ın açıkladığı bir rapora göre, markaların değeri 2008 yılı Ocak-Eylül ayları arasında 67 milyar dolar değer kaybetti. Dünyanın en değerli 500 markasının yüzde 4.2 değer kaybettiği açıklandı.

Wal-Mart bu araştırmada Coca-Cola’nın yerini alarak en değerli marka konumuna yükseldi. Wal-Mart markasının değeri 2007 Aralık ayından bu yana yüzde 9 artarak 42 milyar dolara yükseldi.

McDonald’s da marka değerini yüzde 9 artırarak 23 milyar dolara, Johnson & Johnson güçlü rakamlar elde ederken, Asya markaları içerisinde yer alan Tata, Çin Merkez Bankası ve elektronik devi Samsung yükselişini sürdüren diğer markalar oldu.

Buna rağmen özellikle içecek ve kişisel bakım ürünlerinde büyük düşüşler gözlendi. Starbucks, Nike, Coca-Cola ve L’Oréal şu an yüz yüze olduğu pazar koşullarına meydan okumasına rağmen değer yitiren markalar arasında. Perakende sektörünün toplam şirket değerinde yaşanan artışı ise yüzde 9,1 oldu. Petrol ve gaz sektöründeki genişleme ise ExxonMobil, BP, Chevron ve Shell’in çif basamak ilerlemesine sebep oldu.

Beklendiği gibi finans sektörü kan kaybını sürdürdü ve sektörde büyük düşüşler gözlendi. Dünyanın en değerli 100 marka şirketinin değerinin bu 9 ylık dönemde 1.6 trilyon dolar yani yüzde 13,3 gerilediği görüldü.

Kaynak:Warc

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.