En başarılı ajanslar

Türkiye'de MediaCat tarafından temsil edilen Advertising Age ile birlikte bu yıl Türkiye'nin de 2013'teki en başarılı ajanslarını belirledik.
08.01.2014 - 09:26

Advertising Age dergisi her yıl global verilerden yola çıkarak dünyanın en başarılı ajanslarını belirliyor. Uzun süredir Türkiye’de MediaCat tarafından temsil edilen Advertising Age ile birlikte bu yıl Türkiye’nin de 2013’teki en başarılı ajanslarını belirledik.

Seçimleri yaparken ölçülmüş etki, ödül performansları, gündem yaratma becerisi, iş sonuçları, müşteri kazanımları gibi pek çok kriteri dikkate aldık.

Yılın Ajansı: TBWA\ISTANBUL

Yılın Ajansı: TBWA\ISTANBUL

TBWA\ISTANBUL, 2013’te kazandığı yeni müşterileri, gündem yaratan kampanyaları ve ödül performansıyla ilgi çeken ajansların başında geldi.

Gündem yaratma becerisi
2013’te Anadolu Efes, Akbank İkizler, Artema Aç-Kapa ve Hürriyet kampanyaları en çok konuşulan ve beğenilen kampanyalar arasına girdi. Ajansın Hürriyet için yaptığı kampanya çerçevesinde 13 binden fazla insan internet sitesine girerek kendi şarkısını besteledi.

Ödül performansı
Bu yıl Felis Ödülleri’nde dokuz birincilik kazanan ajans, Felis Medya Büyük Ödülü’nü de evine götürdü. Kristal Elma’dan on iki ödülle dönen TBWA\İSTANBUL, kazandığı dokuz Effie ile Effie Index’e Avrupa’nın en çok ödül kazanan ikinci ajansı olarak adını yazdırdı. Ajans, Cannes Lions’ta üç bronz ödül kazanırken, Golden Drum’da da BMW Park Sensörü projesiyle bir ödül kazandı.

Yeni müşteriler
TBWA\İSTANBUL, 2013’te portföyüne Akbank ve yan şirketleri, Hürriyet, Radikal, Kanal D, Selpak, Tamek gibi müşterileri katarken, Ülker Biskrem’in global reklam işlerini üstlendi.

Üretim performansı
TBWA\İSTANBUL, Nielsen Media verilerine göre yılın en çok reklam üreten ve en çok reklam yayınlayan ajansı oldu.

İnsan kaynağı yatırımı
2013’te Bilgi Üniversitesi ile yaptığı işbirliği ile öğrencilere yatırım yapan ajans ayrıca çeşitli yaratıcı staj programlarıyla adından söz ettirmeyi başardı.

Yılın Yeni Nesil Ajansı: C-Section

Yılın Yeni Nesil Ajansı: C-Section

C-Section kurulduğundan bu yana adından söz ettirmeyi başaran bir ajans. Geçtiğimiz yıl ise adeta zirveyi zorladı.

Ulusaldan globale
Uzun süredir dikkat çeken C-Section ile WPP birkaç yıldır görüşüyordu. 2013’te görüşmeler sonuçlandı ve ajansın hisselerinin bir bölümünü WPP satın aldı.

Sınırları zorlama becerisi
C-Section, mecra bağımsız geliştirdiği fikirlerle Coca-Cola gibi bir dünya devinin Türkiye’deki televizyon reklamlarının bazılarını gerçekleştirdi. 2013’te global kreatif ajansının yanı sıra C-Section da Coca-Cola’ya televizyon reklamları üretti.

Viral yaratma yeteneği
Içerik pazarlamasıyla ilgilenen pekçok uzman ‘hangi projenin viral olacağını asla önceden bilemezsiniz’ der. C-Section’ın 2013’te gerçekleştirdiği ‘Rock’n Coke’ta Ben Niye Yokum?’ baştan viral olarak tasarlandı mı bilemiyoruz ancak yılın en çok konuşulan, paylaşılan projelerden birisi oldu. Kampanyanın en büyük başarısı ise bir reklam projesi olmasına karşın, insanların bunu anlamaması idi.

Hikaye yaratma yeteneği
C-Section hikaye yaratma yeteneği yüksek bir ajans. ‘Rock’n Coke’ta Ben Niye Yokum?’ projesinde olduğu gibi 2013’te Coke Zero hazırladıkları ‘Onu Tanıdınız Mı?’ kampanyası gerçek hikaye hissi uyandıran, çok ilgi gören bir başka projeydi.

Ödül performansı
Ajans, 2013’te birçok yarışmada ödül kazandı. Felis’te birçok kategoride kreatif reklam ajanslarıyla yarıştı ve televizyon kategorisi başta olmak üzere pek çok ödül kazandı. Felis Medya, Felis Yaratıcılık, Felis Dijital, Nöro Felis dallarında kazandığı ödüllerle 2013’te ‘Yılın Yeni Nesil Medya Ajansı’ seçilerek büyük ödülü de evine götürmeyi başardı.

Yılın Sosyal Medya Ajansı: Plasenta

Yılın Sosyal Medya Ajansı: Plasenta

64 kişiden oluşan Plasenta ekibinin yaş ortalaması 26. Plasenta, 2013’te yeni müşteriler, konuşturan projeler ve hisse satışıyla yılın en ilgi gören sosyal medya ajansı oldu.

En hızlı büyüyen ajans
Sadece iki buçuk yıl önce kurulan Plasenta, 2013’ün en hızlı büyüyen ajansı oldu. Ajans, büyüme hızıyla global networklerin dikkatini çekti ve geçtiğimiz yıl Y&R ajansın çoğunluk hissesini satın aldı.

Gündem yaratma yeteneği
Plasenta sosyal medyada konuşturan hashtag’ler yaratmada usta bir ajans. 2013’te #olsadayesek yedi dakikada dünyada TT olurken, #yazgele 24 saatte 13,4 milyon erişim ve 61,8 milyon gösterim elde etti. Doğadan için hazırlanan #benzersizdeneyim ise başarılı birçok hashtag uygulamasından sadece biriydi.

Ödül performansı
Uluslararası Stevie Ödülleri’nde Türkiye’den en fazla ödül kazanan ajans olan Plasenta, Felis’ten de bol ödülle dönen ajanslardan biriydi.

Online, offline entegrasyonu
Plasenta 2013’te klasik bir sosyal medya ajansının ötesine geçti ve Coca-Cola, Vodafone, Moova’ya yaptığı birçok projeyi online mecrada başlatarak diğer mecralarla başarılı bir şekilde entegre etti. ‘Sofra Hikayeleri’, ‘Tavsiye Ediyorum’ söz konusu projelerden sadece bazıları.

Yılın Medya Ajansı: Mindshare

Yılın Medya Ajansı: Mindshare Türkiye

Mindshare Türkiye, Nielsen Media verilerine göre 2013’ün en büyük medya ajansı oldu.

Felis’te en fazla ödül kazanan medya ajansı olan Mindshare, Kristal Elma’dan da ödülle döndü. Ajans, özellikle Unilever Magnum Pink & Black Night projesiyle 2013’te hem çok konuşuldu hem de ödül üzerine ödül kazandı.

2013 oldukça hareketli ve gerek sektör için, gerekse ülke için sıkıntılı bir yıldı. 2014’ün sektöre daha verimli işler, daha yoğun bir hareket, yüksek enerji getirmesini dilerim.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.