Eminem Facebook’a dava açmaya hazırlanıyor

Sosyal medya devi telif hakkı ihlali ile suçlanıyor.

22.05.2013 - 10:25 | Haluk Kasarcı

Eminem Facebook'a dava açmaya hazırlanıyor

Geçtiğimiz ay ‘Airplane’ reklam filmi ile tanıtımı yapılan ve sosyal medya devi Facebook‘un akıllı telefonlara yönelik en büyük hamlesi olarak değerlendirilen Facebook Home, Zuckerberg’in başını derde sokacağa benziyor.

ABD’li rap yıldızı Eminem‘in iddiası, Home’un lansman etkinliğinde kullanılan müziğin kendisine ait bir şarkıdan izler taşıdığı yönünde. Ünlü şarkıcının plak şirketi Eight Mile Style tarafından yapılan açıklamada, reklam filminde revize edilmiş bir hali yer alan şarkının Eminem’e ait ‘Under the influence’ adlı şarkıya ‘önemli ölçüde’ benzerlik taşıdığı belirtiliyor.

Eight Mile Style imzalı açıklamada ‘Under the influence’ın, ‘Facebook’un reklam ajansı tarafından Zuckerberg’in kişisel zevk ve çıkarlarına meze edildiği’ yönündeki ağır itham da yer alıyor. Eminem’in avukatlarıysa lansmanda kullanılan şarkının reklam filminde revize edilerek yer almış olmasını, etkinlikte kullanılan şarkının Eminem’e ait bestenin bir kopyası olduğunun kanıtı şeklinde yorumluyor.

Facebook’un bu iddialara yanıtı ise Eminem’in bahsi geçen şarkıda Michael Jackson’ın bir şarkısından ‘esinlendiği’ yönünde. Mark Zuckerberg cephesi bu nedenle iddiaların temelsiz olduğunu savunuyor. Eight Mile Style bu karşı iddiayı ‘acayip’ olarak değerlendirirken 150 bin dolarlık bir tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

Farklı sektörlerden iki devi karşı karşıya getiren davanın nasıl sonuçlanacağını zaman gösterecek.

Kaynak: The Drum

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.