Emanuel Rosen İstanbuldaydı

Ağızdan Ağıza Pazarlama (Word-of-Mouth Marketing / WOMM) dünyasının ünlü ismi Emanuel Rosen’ı ağırladı...

15.10.2009 - 00:00 | MediaCat

Ağızdan Ağıza Pazarlama (Word-of-Mouth Marketing / WOMM) dünyasının ünlü ismi Emanuel Rosen’ı ağırladı. Çok satanlar listesine giren The Anatomy of Buzz: How to Create Word of Mouth Marketing adlı kitabının 12 bölüm eklediği yeni baskısını tanıtmak için çıktığı dünya turu kapsamında İstanbul’a gelen Rosen, seminerde, WOMM’un önemini ve ‘buzz’ yaratmak için bilinmesi gerekenleri anlattı.

Digital Age Dergisi tarafından gerçekleştirilen Digital Age Semineri, “Ağızdan Ağıza Pazarlama” (Word-of-Mouth Marketing / WOMM) konusunu masaya yatırdı. Dünyaca ünlü WOMM uzmanı Emanuel Rosen’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinlik, bu yeni pazarlama yöntemine dair bilinmesi gerekenleri ortaya çıkardı.

Çok satanlar listesine giren The Anatomy of Buzz: How to Create Word of Mouth Marketing adlı kitabına 12 yeni bölüm ekleyerek WOMM alanındaki en son yenilikleri okuyucularının bilgisine sunan Emanuel Rosen, seminerde, WOMM’un gücüne dair çarpıcı örnekleri de paylaştı. Markalar hakkındaki kötü ‘buzz’ların o markanın ürün veya hizmetinden hiç faydalanmamış kişiler tarafından oluşturulduğunu söyleyen Rosen, markaların kullanıcı kitlesine göre uygulaması gereken stratejileri de aktardı.

Rosen: “İnsanlara hakkında konuşacakları bir şey verin!”

WOMM’un internet üzerindeki en son uygulama ve stratejilerini, dünyadan örnekler ve minik grup egzersizleri eşliğinde anlatan Emanuel Rosen, konuşmasında ilk olarak görsel buzz yaratma fırsatlarına değindi. Bir marka hakkındaki içeriğin kolay ve hızlıca yayılmasını sağlamanın ve insanlara ‘hakkında konuşacakları bir şey’ vermenin önemini belirten Rosen katılımı desteklemek, kullanıcıların kendilerini ifade etmelerine ve yaratıcılıklarını sergilemelerine olanak sağlamak ve kitle medyasını kullanmak gibi faydalı yöntemlere dair ipuçları da verdi.

“Başarılı bir WOMM uygulaması için iyi bir hikâye oluşturmak gerekir,” diyen Emanuel Rosen, sosyal medyanın da bu doğrultuda kullanılacak en güçlü araçlardan biri olduğuna da dikkat çekti.

Konuşmasının ikinci bölümünde WOMM alanındaki beş geleneksel stratejiyi mercek altına alan Emanuel Rosen, bir markanın başarılı bir WOMM uygulaması için öncelikle ilgi gruplarıyla çalışması gerektiğini dile getirdi. Söz konusu grubu oluşturacak kişilerin kategorilere göre ve gerekirse anket yardımıyla bulunabileceğini söyleyen Rosen, bu noktada WOMM uygulamasını oluşturacak bilgilerin geniş bir yelpazede dağıtılmasının önemini ve kişilerin beklenti ve isteklerinin de açık bir şekilde karşılanması gerektiğini vurguladı.

Bilginin eşit olmayan dağılımı konusunda da ne yapılması gerektiğini örneklerle açıklayan Emanuel Rosen, etkinliklerin nasıl buzz yarattığını da anlattı. Etkinlik öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılacak faaliyetlerin kritik rol taşıdığını aktaran Rosen, buzz hakkında yapılan araştırmaların çarpıcı sonuçlarına da yer verdi.

“Buzz’ların yüzde 73’ünü kişiler yaratıyor”

Buzz’ların yüzde 73’ünün kişiler tarafından, yüzde 17’sinin telefonda, yüzde 10’unun ise internette yaratıldığını söyleyen Emanuel Rosen, buzz’ların yüzde 63’lük bir kısmının ‘genelde olumlu’ olarak nitelendirildiğine dikkat çekti. Yaratılan buzz’ların hacminin de en az dağılım kadar önemli olduğunu ifade eden Emanuel Rosen, viral kampanyaların da oyunun bir parçası olduğuna işaret etti.

Seminerin üçüncü ve son bölümünde ise reklâmın WOMM için taşıdığı öneme değinen Emanuel Rosen, marka hakkındaki sohbetlerin yüzde 21,6’sının reklâm üzerine gerçekleştiğini belirtti. Buzz ölçümlemeleri hakkında da katılımcılara bilgi veren Rosen klasik pazar araştırmalarının ve tüketici odaklı medya araçlarının neden ve nasıl kullanılması gerektiğini ve bir buzz kampanyasının etkisinin nasıl ölçüleceğini anlattı.

Konuşmasında sosyal medyada güven yaratmak için neler yapılması gerektiğine de yer veren Emanuel Rosen, bir WOMM uygulaması gerçekleştirmek isteyenlerin dikkate almaları gereken 5 ipucunu da açıkladı. Bu ipuçlarını “Mevcut buzz’la işe başla”, “Somut bir örnek ver”, “Özel bir etkinlik yarat”, “Arkadaşına söyle promosyonu yarat” ve “Müşterilerinden hikâyelerini anlatmalarını iste” olarak şekillendiren Rosen, tüm bunların sonunda ise dinlemenin, gözlemlemenin ve geliştirmenin büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

WOMM’un geleceği hakkındaki öngörülerini de paylaşan Emanuel Rosen, daha fazla görsel buzz yaratılacağını, kişiler arası güvenin önem kazanacağını, becerilerin ve yayımlama olanaklarının artacağını belirtti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.