Elma’nın geleceği

Apple için değişimin zamanı geldi mi?
01.02.2014 - 09:27

Teknoloji dünyasında son günlerin tartışılan konularından biri: ‘Apple için değişimin zamanı geldi mi?’

Apple CEO’su Tim Cook, aralık sonunda çalışanlarına gönderdiği bir yazıda bu konuya vurgu yapıyordu. “2014 yılında kullanıcılarımızın seveceği heyecan verici yeniliklerimiz ve büyük planlarımız var” diyordu Cook mektubunda. Apple hisselerinin hafif düşüş eğiliminde olduğu günlerde, enerjiyi yukarıda tutmak istemişti kuşkusuz.

Kim ne derse desin, mobil dünyada ‘Apple ve diğerleri’ şeklinde ayrılabilecek kadar keskin ve tartışmasız bir gücü var markanın. Her lansmanda mağazaların önündeki kuyruklar ve Apple tutkunlarının markayı ne olursa olsun savunması bu gücü destekleyen önemli faktörler.

Ama esas fark, Apple sahiplerinin kullanım gücünden geliyor.

Geçtiğimiz yeni yıl tatilinde Amerika’daki toplam akıllı telefon bazlı web trafiğinde iPhone’ların payı yüzde 54,3 iken, iPad’ler tablet bazlı trafiğin yüzde 76,1’ini oluşturuyordu. IBM’in benzer bir açıklamasında bu rakam yüzde 32,4 ile açık ara liderliği simgeliyordu.

Üstüne üstlük web üzerinden yapılan yeni yıl alışverişlerinin yüzde 23’ü Apple ailesinden gelirken, Android bazlı cihazların oranı yüzde 4,3’te kalmıştı.

Android’in HTC, Samsung, LG, Nexus gibi çoklu markalar üzerinden gelen dev lansmanları ve hızla yükselen adet satışlarına rağmen kat etmesi gereken uzun bir yol var.

Apple uzun zamandır yenilik getirmiyor

Gelecek planlarını ‘mobil platformlardan web deneyimi’ üzerine kuran GSM operatörleri için Apple iyi bir iş ortağı. Ama kullanıcıların çözülemeyen ve can sıkan problemleri var. Apple uzun zamandır masaya elle tutulur bir yenilik getiremiyor. iPhone 4’ten beri akıllı telefonlarda radikal bir değişim yok. Üstüne iki jenerasyon daha eklenmiş olsa da, iPad 3 sahiplerinin çoğu cihazlarını değiştirme ihtiyacı duymuyor. Üstün üstlük HTC One ve Samsung Galaxy gibi çok güçlü ve öncü makine Apple fanatiklerinin gözünü çelmeye başlıyor.

Kullanım potansiyelini sınırlandıran pil problemi her şeyin üstüne tuz biber ekiyor. Her Apple sahibinin bol kablo ve adaptör sahibi olması GSM operatörlerinin de hoşuna gitmiyordur eminim. Bugünkü Apple cihazlarının pil ömrü iki kat artsa, toplam mobil data kullanımının nasıl şahlanabileceğini düşünmeden edemiyor insan.

Ufukta değişim rüzgarları gözüküyor

Bir kısım Apple fanatiği, Steve Jobs’ın efsane lansman konuşmalarını özlüyor. Burada rasyonel bir yönetim yaklaşımı olan Tim Cook’u da suçlamak anlamlı değil. Son dönemde Apple’ın Çin pazarına girişi gibi kararlara onun zamanında imza atıldı. Wall Street de Apple’dan ümitli. 2014 hisse fiyatları açısından stabil ve hafif yukarı yönlü bir beklenti hakim. Yine de, daha da yükselen bir Apple için, Tim Cook’un operasyonel başarılarını bir ‘heyecan dalgasıyla’ beslemesi bekleniyor.

Sebebi basit. Ufukta değişim rüzgarları gözüküyor. ‘Giyilebilir teknolojiler’ ve ‘Internet of Everything’ dönemine giriyoruz. Google Glass ve Samsung Galaxy Gear, türlerinin ilk örnekleri olarak çıktı. Gerisi de geliyor. Data ağları üstünden birbiriyle konuşan makinalar devri, yepyeni ‘oyuncakları’ masaya getirecek. Hayatımız gözle görülür şekilde değişecek.

Bu noktada Apple ve rakiplerinin rekabeti iyice kızışacak. Konu akıllı telefon ve tabletlerden daha geniş bir tabana yayılacak. Pazar hızla şekil değiştirecek. Inovasyon kanallarını iyi kullanabilenler ve deneyimi yeniden tanımlayanlar rekabetten kârlı çıkacak.

Yeni dünyada kazanan Apple mı, yoksa diğerleri mi olacak?

Herkesin cevabını beklediği yeni soru bu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.