Ekşi sözlük’ten TİB’e isyan

Ekşi Sözlük’te açılan “TİB’in ekşi sözlük’ü kapatma emri” entrysine göre TİB 21 Nisan’da yer sağlayıcıya (hosting’e) sourtimes.org alan adıyla ilgili bir e-postayı göndermiş

04.05.2011 - 00:00 | MediaCat

Ekşi Sözlük’te açılan “TİB’in ekşi sözlük’ü kapatma emri” entrysine göre TİB 21 Nisan’da yer sağlayıcıya (hosting’e) sourtimes.org alan adıyla ilgili bir e-postayı göndermiş.

Ekşi sözlükte yer alan açıklamaya göre, TİB’ten gelen e-postada alan adına derhal son verilmesi gereken siteler arasında sourtimes.org’da yer alıyor.

 

Ekşi sözlük’te yer alan TİB’in yer sağlayıcıya gönderdiği mesaj:

Sayın yer sağlayıcı;

Aşağıdaki alan adlarına yer sağlayıcılık hizmeti verdiğiniz tespit edilmiştir.
Bu kapsamda derhal bunlara yer sağlayıcılık hizmetine son vermeniz gerekmektedir.
Aksi takdirde herhangi bir bildirimde bulunulmaksızın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Diğer taraftan; bundan sonrada; 5651 sayılı kanunda sayılan katalog suçlar (müstehcenlik, fuhuş, çocukların cinsel istismarı, vb.) kapsamındaki internet sitelerine yer sağlayıcılık (hosting) hizmeti vermemeniz gerekmektedir.

Gereğinin derhal yapılmasını ve sonucundan bilgi verilmesini rica ederim.
Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu
Telekomünikasyon iletişim başkanlığı

SSG’nin konuyla ilgili ekşi sözlük’te yer alan mesajı:

TİB’in 21 Nisan’da sadece hosting’e gönderdiği ve tarafıma an itibariyle ulaşmış, aşağıdaki alıntıladığım mail’in özetidir. TİB’in yolladığı "sonlandırılacak hosting’ler" listesine sourtimes.org’u sıkıştırmışlar. sourtimes.org bildiğiniz üzere ekşi sözlük’ün tüm arka planını oluşturuyor. Sourtimes.org ‘u sonlandırmak ekşi sözlük’ü sonlandırmak anlamına geliyor. "katalog suçlar" dedikleri de ancak ekşi sözlük içeriğinden varılabilecek bir sonuç. Zira sourtimes.org adresine girdiğinizde zaten ekşi sözlük’e yöneliyorsunuz.

Daha dün Boğaziçi Üniversitesi’nde panelde sansürden yakınırken "sıra bir gün elbet ekşi sözlük’e gelecek" derken açıkçası o günü kastetmemiş ve tahmin etmiştim.

Bu talep kuvvetle muhtemel tamamen zırva tamamen uydurma bahanelerle (sehven mehven) savuşturulmaya çalışılacaktır, yine kuvvetle muhtemel "geri çekilecektir”. Tabi bir ihtimal çekilmeyebilir ve o şablon maillerine böbürlene böbürlene yazdıkları tehditkâr üslupla zikrettikleri yasal işlemlere başvurabilirler de. Başvursunlar, hem belli mi olur belki başvura vura başları bir şekle girer.

Bu olasılıklardan bağımsız olarak şu artık aşikârdır ki BTK ve TİB tamamen kontrolsüz ve çığırından çıkmış bir şekilde yönetilmekte, tamamen zarara ziyana yol açmakta, saçmalamanın doruklarına varmaktadır. Bu kurumların hak ihlallerini umursamaz, serkeş ve sorumsuz tavırları sadece bir kaç yılda 60,000’den fazla siteyi kapatacak kadar otomatiğe bağlamışlıkları, hosting firmalarına "bu kelimelere izin vermeyin" diyecek kadar ileri gitmeleri ve sonra tepkiyi görünce bu tavırlarından tam geri adım atmaları bunun en bariz göstergesidir.

TİB’in şu anda yasal olarak tüm yükümlülüklerini çatır çatır eksiksiz yerine getiren eksi sözlük’ü kapatma girişiminde bulunması artik bu bulamacın patladığı yerdir.

Leoparın kuyruğunu tutmayacaktın TİB, simdi sakın bırakayım deme.

“Toor”  adını kullanan ekşi sözlük yazarı ise konuyla ilgili T.İ.B’den açıklama geldiğini belirttiği bir entry yazdı:

“Birkaç dakika önce; TİB resmi kanallar aracılığı ile aşağıdaki metni yazı, faks ve mail ile göndermiştir:
 
"Sayın yetkili;
 
sourtimes.org ve eksisozluk.com internet siteleri ile ilgili herhangi bir engelleme kararı bulunmamaktadır.
 
Bunun için, herhangi bir adli işleme başvurmanıza da gerek yoktur.
 
Bilgilerinizi rica ederim.
 
Hukuk daire başkanlığı
 
T.İ.B
 
http://www.tib.gov.tr"
 
Ekşi Sözlük’te şu ana kadar konuyla ilgili 59 sayfalık yorum yapılmış. Konuyla ilgili yorumlara http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=tib’in%20ekSi+sOzlUk’U+kapatma+emri adresinden ulaşabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.