MediaCat

Effie global etkililik karnesini verdi

Yılın en etkili reklamveren, marka, ajans ve holding şirketleri arasında tanıdık yüzler var.

Effie global etkililik karnesini verdi

Sektör için pazarlama faaliyetlerinin etkinliği konusunda uluslararası referans kaynağı olarak kabul edilen Effie, her yıl yayınladığı Global Etkililik Endeksi’nin 2019 sonuçlarını açıkladı. 1 Ocak 2018 – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında Effie Ödülleri’nde finale kalan ve ödül alan işlerin değerlendirilmesiyle oluşturulan liste En Etkili Reklamveren, En Etkili Marka, En Etkili Ajans Şirket Grubu, En Etkili Ajans Ağı, En Etkili Ajans ve En Etkili Bağımsız Ajans sıralamalarından oluşuyor.

Yılın en etkili reklamvereni Unilever

2019’un en etkili reklamverenleri listesinde zirvenin sahibi geçen yıl olduğu gibi Unilever. Toplamda 113 ödül/finalistlik çıkaran FMCG devinin ardındansa geçen yıla göre bir basamak yukarı çıkan Nestlé geliyor. Listenin üçüncü sırasındaysa yine geçen yıla oranla pozisyonunu bir sıra geliştiren Coca-Cola var. Geçtiğimiz yıl ikinci sırada yer alan PepsiCo ise bu yıl altıncı sıraya gerilemiş durumda.

Effie global etkililik karnesini verdi

Etkililiğin markalar özelindeki karnesindeyse Coca-Cola’yı zirvede görüyoruz. Coca-Cola’nın takipçileriyse içecek devine çok yakın bir puan alan McDonald’s ve ilk ikiyle arasındaki makas bir parça açık olan Vodafone.

Effie global etkililik karnesini verdi

Yılın en etkili holding ve network ajansları

Listelerin sürprizsiz geçen sıralaması En Etkili Ajans Holdingleri’nde tablo geçtiğimiz yılla birebir aynı. 1071 ödül/finalistlik derecesiyle WPP’nin ilk sırada yer aldığı listedeki diğer holdingler sırasıyla Omnicom, Interpublic, Publicis Groupe ve Dentsu.

Effie global etkililik karnesini verdi

Rekabetin yer değişikliklerine sebep olduğunu gördüğümüz En Etkili Network’ler sıralamasındaysa McCann Worldgroup’un liderliği göze çarpıyor. Geçtiğimiz yıl çok küçük bir farkla BBDO Worldwide’ın gerisinde kalan ajans, bu yıl rakibini ikinci sıraya itip zirveye kurulmuş durumda. McCann ve BBDO’nun ilk beşi tamamlayan takipçileriyse Ogilvy, Wunderman Thompson ve DBB Worldwide.

Effie global etkililik karnesini verdi

Yılın en etkili ajansları

2017 ve 2018’in ardından 2019’da da yılın en etkili ajansı listesinin zirvesinde Kolombiya’dan Sancho BBDO yer alıyor. İkincilik koltuğu ise yıllardır Sancho BBDO’yla sıkı bir etki rekabeti içinde olan Dubai merkezli FP7/DXB’nin. Etkili ajans podyumunu tamamlayansa McCann Worldgroup Yeni Delhi.

Tanıdık yüzlerin olduğu en etkili ajanslar sıralamasında Mindshare Türkiye, geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2019’da da Türkiye’deki ajanslar arasında ilk sırada. Global listenin 14’üncü sırasında yer alan Mindshare, yalnızca Avrupa’daki ajanslara bakıldığındaysa BBDO Moskova’nın ardından ikinci sırada yer alıyor.

Effie global etkililik karnesini verdi

Etkili ajanslar arasında 4129Grey, C-Section ve Starcom 32’nci, Carat ve McCann İstanbul 46’ncı; People Initiative, Plasenta ve Wanda Digital 62’nci sırayı paylaşırken, Güzel Sanatlar 66, Happy People Project 79, Open Medya 81, Excel İletişim, MediaCom, MullenLowe Istanbul ve Tribal Worldwide İstanbul ise 83’üncü sırada yer alıyor.

Yalnızca bağımsız ajansların listelendiği endekste ise zirvede Hamburg merkezli Jung von Matt var. En Etkili Bağımsız Ajanslar sıralamasında ilk 10’da Türkiye’den iki ajansın yer aldığı görülüyor. Rafineri’nin 5, Concept’in 9’uncu sırada yer aldığı listede Open Medya’nın 41, Propaganda’nın 56, Time Media’nınsa 94’üncü sırada yer aldıkları görülüyor.

Effie global etkililik karnesini verdi

Etkililik Endeksi’nin nasıl hesaplandığını buradan görebilir, tüm listelere buradan ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.