Efes’in cesur kampanyası: Görmesek de biliriz

'Markasız' kampanya büyük ilgi gördü.

26.05.2013 - 10:18 | Ali Kuru

Efes'in alkol yasasına cevabı: Görmesek de biliriz

Alkollü ürünlerle ilişkili bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi geçtiğimiz günlerde TBMM‘de kabul edildi, ardından da içerdiği kimi hükümler nedeniyle kamuoyunda tartışma yarattı. Reklam sektörü açısından ise yasal düzenleme, alkollü ürünlerin hâlihazırda dar sınırlarla çevrili tanıtım olanaklarını neredeyse ‘hiç’e indirgedi.

Efes Pilsen‘in dün ulusal gazeteler ve sosyal medya aracılığı yürüttüğü kampanya, değişikliğin ardından herhangi bir açıklama yapmayarak sessiz kalmayı tercih eden sektörün yeni düzenlemeye ilk yanıtı olma özelliği taşıyor.

‘Markasız’ iletişim kullanan kampanyada Efes Pilsen’in artık ikonlaşan şişesi ile birlikte şu mesaja yer verildi: ‘Görmesek de biliriz. 44 yıldır aynı masada, aynı muhabbette, aynı duygularda beraberiz. Biz bizi görmesek de tanır, görmesek de biliriz.’ İlanda ayrıca, Efes Pilsen’in unutulmaz sloganlarından ‘Bira bu kapağın altındadır’ da kullanıldı. Fakat, önceki kampanyaların aksine, bu kampanyada slogana kapağın alttan çekilmiş bir fotoğrafı eşlik etti.

Efes'in alkol yasasına cevabı: Görmesek de biliriz

Twitter‘da ve Facebook’ta gösterilen ilgi, kampanyanın etkililiğin en büyük kanıtı. Efes Pilsen’in resmi Twitter hesabından paylaşılan aşağıdaki twit, 3 binden fazla kez retweet’lendi ve bine yakın kez favorilere eklendi.

Facebook‘taki güncelleme ise 7.500’den fazla beğeni aldı, 5.500’den üstünde kullanıcı tarafından paylaşıldı.

Gazeteler ve sosyal medya aracılığı ile yürütülen 'markasız' kampanyaya büyük ilgi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.