Efes ile Heineken Orta Asya’da güçlerini birleştiriyor

Anadolu Grubu'na bağlı Anadolu Efes'ten yapılan açıklamada, şirketin yüzde 70 oranında sahibi bulunduğu

29.01.2008 - 10:28 | MediaCat

Anadolu Efes’in Hollanda’da kurulu şirketi EBI ile Hollandalı ünlü bira üreticisi Heineken, Özbekistan’da yatırım yapmak ve Kazakistan ile Sırbistan pazarlarına yönelik stratejik işbirliği için anlaşma sağladı.

Efes Breweries ile Heineken’in Özbekistan’da bira fabrikası alarak bira pazarına yatırım yapmak için ortaklık kurmak üzere anlaşma imzaladı.

Anadolu Grubu’na bağlı Anadolu Efes’ten yapılan açıklamada, şirketin yüzde 70 oranında sahibi bulunduğu bağlı ortaklığı Efes Breweries International N.V’nin (EBI), Hollandalı bira üreticisi Heineken International B.V. ile birlikte Özbekistan’da bira fabrikası almak suretiyle bira pazarına ortaklaşa yatırım yapmak için müşterek yönetime tabi bir ortaklık kurmak üzere anlaşma imzaladığını belirtildi.


Yüzde 60 Efes’in

Açıklamada, yapılan anlaşma uyarınca söz konusu ortaklıkta EBI’nin yüzde 60 ve Heineken’in yüzde 40 oranında payı olacağı ve yönetim kontrolünün EBI’de bulunacağı açıklandı. Mevcut durumda, EBI ve Heineken’nin Özbekistan’da bira üretimi bulunmadığı, 27 milyon nüfusa sahip Özbekistan’da bira pazarının, 2001 yılından bu yana yıllık bileşik bazda yüzde 27 büyümesine karşın halen 11 litre seviyesindeki kişi başı bira tüketimiyle ileriye dönük büyüme potansiyeline sahip olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “EBI ayrıca Heineken ile beraber Kazakistan ve Sırbistan bira pazarlarına yönelik alınmış olan stratejik işbirliği niyetini de duyurmuştur. Mevcut durumda, EBI Kazakistan’da iki bira fabrikası, 2.1 milyon hektolitre üretim kapasitesi ve yüzde 25 pazar payla ikinci büyük bira şirketi. (AC Nielsen Kasım 2007).

Heineken ise yüzde 5 pazar payı ve 0.4 milyon hektolitre yıllık üretim kapasitesiyle beşinci sıradadır. (AC Nielsen Kasım 2007). Kazakistan’da gerçekleşecek yeni yapılanma sonrasında EBI’nin, EBI ile Heineken’in Kazakistan’daki faaliyetlerinin tamamının yüzde 72’sine ve yönetim kontrolüne sahip olması, Heineken’in de yüzde 28 paya sahip olması planlanıyor.”


Sırbistan pazarı

Sırbistan’da ise EBI’nin yüzde 10 pazar payı ve iki bira fabrikasında sahibi olduğu toplam 1.4 milyon hektolitre üretim kapasitesi ile üçüncü büyük bira üreticisi konumunda olduğunu, Heineken’in 5 Aralık 2007 tarihinde kamuya duyurduğu üzere 1.5 milyon hektolitre bira üretim kapasitesi ve yüzde 7 pazar payıyla Sırbistan’daki dördüncü büyük bira şirketi Rodic Brewery’yi almayı planladığı belirtildi.

Benzer şekilde Sırbistan’da gerçekleşecek yeni yapılanma sonrasında Heineken’in, EBI ile Heineken’in Sırbistan’daki faaliyetlerinin tamamının yüzde 72’sine ve yönetim kontrolüne sahip olması, EBI’nin de yüzde 28 paya sahip olmasının planlandığını, böylece Kazakistan ve Sırbistan bira pazarlarında çok daha güçlü bir konuma erişilmesi planlandığı ifade edildi.

Açıklamada, söz konusu işlemlerin halen durum tespit raporunun hazırlanması aşamasında olup şirketlerin yetkili organları ve düzenleyici mercilerin onayına tabi olarak tamamlanmasının beklendiği kaydedildi.


Heineken: Memnunuz

Heineken NV’nin Orta ve Doğu Avrupa Başkanı Nico Nusmeier yaptığı açıklamada, “EBI gibi güçlü bir iş ortağıyla güçlerimizi birleştirdiğimiz için memnunuz. Kaynaklarımız, yeteneklerimiz ve markalarımızın birleşimi ile ortaya çıkacak büyümenin, daha hızlı ve daha güçlü olacağı inancındayız. Heineken’in stratejik bakışı açısından, söz konusu anlaşmanın hızlı büyüyen üç pazarda bizi liderlik bakımından iyi bir konuma getireceğini umuyoruz” dedi.

Efes Bira Grubu Başkanı Alejandro Jimenez ise, “Dinamik Özbekistan pazarına Heineken gibi güçlü bir ortakla girmekten mutluyuz. Bu yapı ile Özbekistan bira pazarının gelecekteki potansiyelinden en iyi şekilde faydalanma imkânına sahip olacağımıza inanıyoruz. Ayrıca Kazakistan ve Sırbistan’da da daha rekabetçi bir konuma sahip olacağımızı düşünüyoruz” dedi.


‘100 milyon dolarlık yatırım yaparız’

Anadolu Grubu Grubu Yönetim Kurulu Başkan Tuncay Özilhan, dünyanın en büyük bira üreticilerinden Heineken ile yaptıkları güçbirliğinin dünya pazarlarındaki konumlarını da da sağlamlaştıracağını söyledi. Özilhan, Özbekistan’da yapacakları ortak yatırımın büyüklüğünün en az 100 milyon dolar olacağını belirterek şunları söyledi: “Alacağımız fabrika için araştırmalarımız sürüyor. Kısa süre sonra bir açıklama yapacağız. Özbekistan’da kuracağımız bu yeni üretim üssü gücümüzü çok artıracak. Kazakistan’da ise hem onların, hem de bizim fabrikamız var. Ancak biz daha büyüğüz.

İki fabrikayı tek fabrika olarak birleştireceğiz ve payımız yüzde 72 olacak. Onlarınki ise yüzde 28 olacak. Sırbistan için de aynı modeli izleyeceğiz. Bu kez onların payı yüzde 72, bizimki yüzde 28 olacak. Bu ülkelerdeki tüm ortak fabrikalarımız da herkes kendi markasını üretmeye devam edecek. Bu, Heineken ile ilk ortaklığımız. Önümüzdeki yıllarda başka ülkelerde de güçbirliği yapabiliriz.”

Kaynak: Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.