Durex, Dünya AIDS Günü’nü yaratıcılıkla hatırlattı

Marka 'korunma'nın önemine hack'lenme kurgusu ile dikkat çekti.

02.12.2013 - 11:22 | Ali Kuru

Durex 'korunma'nın önemine Twitter hesabının hack'lendiği kurgusu ile dikkat çekti.

Durex, küresel kampanyalarında yaratıcılığı her zaman ön plana çıkaran markalar arasında yer alıyor. Durex Türkiye‘nin Twitter hesabı da, yaratıcılık konusunda markanın küresel çizgisini izlemekten geri kalmıyor.

Marka bunun son örneğini geride bıraktığımız Pazar günü gösterdi. Her yıl 1 Aralık’ta hatırlanan Dünya AIDS Günü‘nde prezervatifin sadece bir doğum kontrol yöntemi olmadığını, aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için de önemli bir araç olduğunu hatırlatmak isteyen marka, bunun için Twitter hesabının hack‘lendiği fikrinden yola çıkan bir kurgu tasarladı. Hikâye şu tweet‘le başladı:

Ardıdan ‘panpa’lara selam gönderen marka, hikâyeyi tuhaf paylaşımlarla desteklemeye devam etti. Bu paylaşımlar sırasında kullanılan görseller üzerinde AIDS gününü simgeleyen kurdelenin gizlenmiş olduğu da dikkatli gözlerden kaçmadı:

Hikâyeyi sonlandıran ise şu tweet oldu:

Twitter hesabının hack’lendiği fikrinden yola çıkarak sosyal medyada dikkatleri üzerine çekme fikri bir ilk olmasa da, Durex Türkiye bunu yaratıcı bir kampanya ile bütünleştirerek oldukça başarılı bir strateji geliştirmiş görünüyor.

Daha önce ABD’li restoran zinciri Chipotle, Twitter hesabının hack’lendiği kurgusunu kullanmış ve bununla binlerce takipçi kazanmayı başarmıştı. Fakat, Durex Türkiye’nin aksine, hikayesini mantıklı bir gerekçeye bağlamayan marka daha sonra samimiyetini yitirmekle suçlanmış ve takipçilerinin tepkisi ile karşı karşıya kalmıştı.

Durex, Dünya AIDS Günü'nü yaratıcılıkla hatırlattı

Durex Türkiye’nin zekice uygulanan kampanyası da takipçi kazandırma konusunda markaya yardımcı olmuş görünüyor. TwitterCounter verileri Dünya AIDS Günü’nün ardından markanın takipçi sayısının yaklaşık yüzde 20 (+1268 takipçi) arttığını gösteriyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.