MediaCat

Dünyanın ilk yapay zekâlı cumhurbaşkanı

Cumhurbaşkanının bir türlü seçilemediği Lübnan’da AnNahar gazetesinin siyasi krize yapay zekâlı bir çözüm önerisi var.

Cumhurbaşkanlığı makamının Ekim 2022’den bu yana boş olduğu Lübnan’da parlamentonun yeni cumhurbaşkanı seçme girişimi 13 kez başarısız oldu. Lübnan’da siyasi kriz devam ederken, ülkenin önde gelen gazetelerinden AnNahar ise teknoloji destekli bir çözüm önerisi sunuyor: yapay zekâlı cumhurbaşkanı.

Impact BBDO ve Addition New York işbirliğiyle hayata geçirilen kampanyada yapay zekâ, geniş dil modellerinin gazetenin 90 yıllık birikimi üzerine eğitilmesiyle oluşturuldu. YZ cumhurbaşkanı gazetenin sunduğu tarihsel bilgilerin yanı sıra güncel olayları da analiz edebiliyor ve siyasi, hukuki ve idari sorulara yanıtlar oluşturuyor. AnNahar’ın iddiasına göre, YZ cumhurbaşkanının hem ülkenin geçmişine hem de günümüzde karşı karşıya olduğu zorluklara dair bakış açısı tarafsız.

AnNahar’ın alternatif cumhurbaşkanı, genel yayın yönetmeni Nayla Tueni’nin kendisiyle gerçekleştirdiği röportajla, canlı yayında tanıtıldı. YZ cumhurbaşkanı, Tueni’nin ülkenin şimdiki durumuna ve geleceğine dair sorulara yanıt verdi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Annahar (@annaharnews)’in paylaştığı bir gönderi

Dileyen herkes YZ cumhurbaşkanına ourpresident.ai adresinden ulaşarak Lübnan ve siyasi durumla ilgili sorularına yanıt alabiliyor.

Ülkede bu kadar uzun süredir cumhurbaşkanının olmamasının kabul edilemez olduğunu ifade eden genel yayın yönetmeni Tueni, “Eğer parlamento cumhurbaşkanı seçme görevini yerine getiremezse, o zaman halk Lübnan’ı bir cumhurbaşkanına kavuşturur” açıklamasında bulunuyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.