Dünyanın ilk televizyon reklamı

Pazarlamada televizyon kullanımının ilk örneği

02.08.2013 - 14:02 | Alev Kaynak

Televizyonun icat oluşuyla gündelik hayatın vazgeçilmezi haline gelişi arasındaki yıllarda, insanlık bu yeni ‘oyuncağıyla’ o kadar çok deneysel çalışmaya girişti ki, bunların arasında 1941 tarihli ilk TV reklamını atlamamız beklenemez. Reklamın sahibi ise ilk radyo reklamını da 1926 yılında veren, 1875 yılında kurulan lüks saat markası Bulova.

Sabit kamerayla siyah beyaz olarak çekilmiş bu vintage çalışma, Amerika’nın tüm eyaletlerini gösteren bir harita üzerine yerleştirilmiş bir Bulova saatini gösteriyor. Kullanılan slogan ise dokuz farklı saat diliminin geçerli olduğu ülkeyi zaman konusunda birleştiren marka imajını vurgulamak istercesine ‘America runs on Bulova time’ olarak seçilmiş.

Reklam filminin milyonlarca seyirciyle buluştuğu iddiasındaki marka yetkililerini tarihsel gerçekler çok desteklemese de, yetkililer reklamın yapılış amacını pazarlamada bir çığır açmak şeklinde açıklamışlardı. Geriye dönüp bakıldığında da bu iddialarında haksız sayılmazlar.

[youtube]http://youtu.be/Ss6v5bpxODo[/youtube]

Kaynak: Mashable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.