Dünyanın ilk cinsiyetsizi

Avustralyalı May-Welby’nin nüfus cüzdanındaki cinsiyet hanesini mahkeme kararıyla sildirmesi yeni bir tartışmayı başlattı...

24.08.2010 - 00:00 | MediaCat

Avustralyalı May-Welby’nin nüfus cüzdanındaki cinsiyet hanesini mahkeme kararıyla sildirmesi yeni bir tartışmayı başlattı. Newsweek Türkiye’nin son sayısındaki habere göre “Nötr”lerin sayısı artacak.

Cinsiyetsiz bir geleceğemi gidiliyor? Zaman zaman bazı kesimlerin gündeme getirdiği bu sorunun bu kez daha yüksek sesle sorulmasına, Avustralyalı NorrieMay-Welby’nin nüfus cüzdanındaki cinsiyet hanesini sildirmesi ve resmi olarak, ne erkek ne de kadın olmamayı başarması yol açtı. Erkek doğan, 23 yaşından itibaren kadın hormonları gelişen 48 yaşındaki Welby, son olarak “Erkek veya kadın değilim” diyerek gittiği mahkemede verdiği hukuk savaşını kazandı ve cinsiyetsizliğini resmileştirdi. Ancak kararın ardından hemen Avustralya resmimakamları arasında da uyuşmazlık çıktı ve “Böyle bir nüfus cüzdanı verilemez’’ dendi.

Newsweek Türkiye’nin son sayısında yer alan habere göre, Welby’nin nüfus cüzdanındaki cinsiyet hanesini sildirmesi yalnız Avustralya’da değil, dünyanın dört bir tarafında tartışmalara yol açtı. Uzmanlarmarjinal gibi gözüken bu olayın önümüzdeki yıllarda eşcinsel haklarımeselesinde olduğu gibi tartışılacağını belirtiyor ve “Her geçen gün cinsiyet konusunda kendini nötr hissedenlerin sayısı artıyor. Kimileri kendini değişken cins olarak adlandırmak istiyor. Kimileri de ameliyatla cinsiyetlerini değiştiriyor ama ameliyat öncesi hayatlarını da görmezden gelmek istemiyorlar. Kimileri ise değişik zamanlarda kendilerini değişik cinsiyette hissediyor’’ görüşünü ortaya koyuyorlar.

‘CİNSİYETSİZLİK HAKTIR’
Minnesota Üniversitesi’nden psikiyatr Doç. Dr. Brockting, cinsiyet kavramını otoriter bulanların da cinsiyetsizliği protesto aracı olarak gördüğünü ifade ederken ABD Psikiyatri Derneği üyesi Jack Dreschner de “Altımilyar insana yalnızca iki grup sunamazsınız” dedi.

aksam.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.