MediaCat

Dünyanın en kıdemli işletmeleri

Zamanın tüm yıpratıcı etkilerine meydan okuyarak hayatını sürdüren kurum ve markalar bir arada.

Dünyanın en kıdemli işletmeleri

Rekabetin kıyasıya yaşandığı, büyüme stratejilerinin giderek amansızlaştığı, üstelik bu gerçekliğin dünyayı kasıp kavuran salgının çok daha öncesinden beri karşımızda olduğu günlerde şirketlerin varlıklarını devam ettirmeleri her geçen gün daha da zorlu bir meydan okuma haline gelmiş durumda.

2019 yılında İngiltere’de kurulan Business Financing tarafından hazırlanan ve her bir kıta ve ülkedeki en eski marka ve işletmeleri ortaya koyan harita yalnızca bu sebeple dahi hayli değerli.

Türkiye’nin 1584 yılında kurulan ve o tarihten bu yana faaliyetlerini aralıksız olarak sürdüren Çemberlitaş Hamamı tarafından temsil edildiği haritada her bir kıtanın en kıdemli işletmeleri ise şöyle:

Asya

En kıdemlisi: Kongo Gumi 

Budizmin yükselişte olduğu yıllarda Japonya’daki işletmelerde tapınak inşa etme konusunda deneyim eksikliğini fark eden Japon kraliyet ailesinin Kore’den davet ettiği Shigemitsu Kongo ve ailesinin inşaat şirketi, kıtanın ve dünyanın en kıdemlisi.

Avrupa

En kıdemlisi: St. Peter Stifts Kulinarium

803 yılında açılan ve bugün hâlâ müşterilerine servis veren restoranın tarihinde birkaç ünlü müşterisi olmuş: Kristof Kolomb, Johann Georg Faust, Wolfgang Amadeus Mozart bunlardan birkaçı…

Kuzey Amerika

En kıdemlisi: La Casa de Moneda de Mexico

Kuzey Amerika’nın en eski işletmesi 16’ncı yüzyıldan bu yana (1534) faaliyetlerine devam eden Meksika Darphanesi.

Güney Amerika

En kıdemlisi: Casa Nacional de Moneda

Güney Amerika’nın da en kıdemlisi bir darphane. 1565’ten beri faal olan Casa Nacional de Moneda Peru’da.

Afrika

En kıdemlisi: Mauritius Post

Malum, Afrika kıtası epeyce büyük. Hal böyle olunca haberleşme ağı da hatırı sayılır öneme sahip oluyor. Kıtanın en kıdemli 10 şirketinin tamamı posta servisleri. Bunlardan en eskisi (1772) ise o dönem Fransa hâkimiyetinde olan Mauritius’taki Mauritius Post.

Okyanusya

En kıdemlisi: Australia Post

Eski bir hükümlü olan Isaac Nichols’un New South Wales’a posta şefi olarak atanmasından kısa süre sonra, önce kendi evinde ardından ilk postanede başladığı serüven yıllar sonra AusPost’a dönüşmüş. Kurum 1809’dan bu yana faaliyetlerini sürdürüyor.

Ve son olarak dünya geneli:

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.