‘Dünyanın en gerçekçi araba reklamı’

Tarihin ilk dürüst araba reklamı Kopenhag'tan geliyor.

15.07.2013 - 11:56 | Haluk Kasarcı

'Dünyanın en gerçekçi araba reklamı'

‘Araba reklamı’ denildiğinde birçok kişinin aklına benzer öğeler gelir. Ya mutlu bir aile tablosuna ortak olan araçlar ya da zorlu yollarda performansını sergileyerek ilerleyen otomobiller… Tüm dünyada bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak hedefine sahip Copenhagenize adlı stüdyonun araç reklamlarına ilişkin yepyeni bir fikri var.

‘Gerçekçi bir araba reklamı nasıl olur?’ sorusuna yanıt veren bu ‘çarpıtılmış’ araba reklamı, görmeye alışık olduğumuz klişe öğelerden hiçbirini barındırmıyor. Tam aksine, istatistiki bilgiler eşliğinde bir yılda yaşanan ortalama trafik kazası sayısı, bu kazalarda ölen ve yaralanan insanlara ait bilgiler ve tüyleri dikken diken eden görüntüler yer alıyor. Copenhanenize’ın stajyerlerinden Ivan Conte tarafından yeniden düzenlenen Citröen reklamı araç kullanmanın ne denli tehlikeli olabileceğini ortaya koyuyor.

Yaratıcı stüdyo bu fikri bir adım daha öteye götürerek tıpkı alkol ve tütün ürünlerinde olduğu gibi araç reklamlarında da sağlık endişelerine ilişkin uyarıların bulunması gerektiğini savunuyor. Bu teklif ne kadar ciddiye alınır bilinmez ancak Conte’nin çalışmasının rüyalarda geçen araba reklamlarını gerçekle buluşturduğu aşikâr.

Kaynak: Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.