Dünyanın en değerli spor kulübü Manchester United

Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in yaptığı araştırma, Glazer ailesi tarafından yönetilen İngiltere’nin köklü futbol kulübü Manchester United’ın marka değerinin 635 milyon dolara ulaştığını ortaya koyuyor.

27.09.2011 - 00:00 | MediaCat

Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in yaptığı araştırma, Glazer ailesi tarafından yönetilen İngiltere’nin köklü futbol kulübü Manchester United’ın marka değerinin 635 milyon dolara ulaştığını ortaya koyuyor. Kuruluşun bir diğer araştırmasına göre Türkiye’nin marka değeri en yüksek kulübü de Galatasaray.

İngiltere Premier Lig’in son şampiyonu Manchester United dünyanın en değerli spor kulübü ünvanına kavuştu. Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, teknik direktör Sir Alex Ferguson önderliğinde son 10 yılda kazandığı onlarca kupayla bir istikrar abidesi haline gelen kulübün toplam marka değerini 635 milyon dolar olarak belirledi.

Amerikalı ünlü iş adamı Malcolm Irving Glazer’ın kontrolünde olan kulüp, finansal açıdan son 5 yılda olağanüstü bir büyümeye imza attı. Kulübün toplam satış gelirleri 2005 yılından günümüze yüzde 199 büyürken, marka değeri de yüzde 209 oranında bir artış gösterdi. Seyirci sayısı ortalamasında da son beş yılda yüzde 111 büyüyen kulübün yaşadığı finansal başarı diğer Avrupa kulüplerine örnek olacak nitelikte. Brand Finance araştırmasının ortaya koyduğu Manchester United başarı öyküsünün ayrıntıları ise şöyle:

Türk futbolunun en değerli markası Galatasaray

Brand Finance’in son olarak gerçekleştirdiği “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasının sonuçlarına göre Türk futbol takımları arasında marka değeri en yüksek kulüp Galatasaray. 55 milyon dolar marka değerine sahip Galatasaray’ı 47 milyon dolarla Fenerbahçe, 45 milyon dolarla Beşiktaş ve 26 milyon dolarla Trabzonspor izliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.