MediaCat

Dünyanın en çok dokunulan memeleri

Dublin’in ikonik figürü Molly Malone Heykeli, memesinde keşfedilmeyi bekleyen bir sırrı saklıyor.

Dünyanın en çok dokunulan memeleri

Dublin’in alametifarikası Molly Malone Heykeli, dolgun memeleriyle her gün pek çok turistin ilgisine mazhar oluyor. Ancak, Molly’nin memelerine dokunmak için sıranın kendisine gelmesini bekleyen onlarca insandan kaçı, dokundukları şeyin içinde büyüyen hastalığın farkına varabilecek kadar dikkatli?

İrlandalı reklam ajansı Rotcho ve kanser hakkında farkındalık çalışmaları gerçekleştiren yerel sivil toplum kuruluşu Marie Keating Foundation, Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında, “dünyanın en çok dokunulan memeleri”ne sahip Molly Malone Heykeli’nin başrolünde olduğu bir kampanya hazırladı. Heykelin memelerinden birinin üzerine ufak bir yumru yerleştiren ikili, gün boyu Molly Malone’un memelerine dokunan insanların heykelin memesindeki çıkıntıyı fark edip etmeyeceklerini görmek istedi.

“Meme kanserinin ilk belirtisi çoğu kadın için memede beliren bir yumrudur. Erken teşhis hayat kurtarabilir ve kanserin daha kolay tedavi edilmesini sağlayabilir ancak maalesef kadınlar memelerine hâlâ yeterince dikkat etmiyorlar” diyor İrlandalı Rotcho Strateji Direktörü Kathy Troy:

“Meme Kanseri Farkındalık Ayı insanları bu konuda bilinçlendirmek için hayli önemli ancak insanlara verilen ‘kendi kendini kontrol etme’ mesajının bazen pembe deryada kaybolup gittiğini de biliyoruz. İnsanların durumun farkına varmalarını sağlamak için dahice kotarılmış, gerçekten basit bir fikre ihtiyacımızın olduğunun farkındaydık. Molly Malone gibi ikonik bir büstü kullanmak, dikkatimizi vemediğimizde bir şeyleri gözden kaçırmanın ne denli kolay olduğunun altını çizmek için en doğru çıkış noktası gibi gözüktü.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.