‘Dünya Telif Hakları Günü’ kutlanıyor

Dünya Telif Hakları Günü bu yıl “Innovasyon” temasıyla tüm dünyada...

25.04.2008 - 14:46 | MediaCat

Dünya Telif Hakları Günü bu yıl “Innovasyon” temasıyla tüm dünyada sekizinci kez kutlanıyor. İlk kez Dünya Telif Hakları Organizasyonu (WIPO)’nun girişimleriyle 2000 yılında kutlanmaya başlayan Dünya Telif Hakları Günü, telif hakları bilincine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Yasal yazılım kullanımının ülke genelinde geliştirilmesini hedefleyen, telif hakları bilincini artırmak ve lisanssız yazılım kullanımını önlemek amacıyla Türkiye’de ve tüm dünyada çok sayıda çalışmalar yürüten Business Software Alliance (BSA) temsilcileri tarafından da desteklenen Dünya Telif Hakları Günü fikir eseri sahiplerinin haklarına sahip çıkılmasının önemini vurgularken günümüzde hızla gelişen e-ticarete yön veren innovasyon ruhunun öneminin de altını çiziyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ve BSA’nın katılımcılarıyla birlikte telif hakları konusunda yapılan tüm çalışmalara destek verdiklerini ifade eden BSA Ceo’su Robert Holleyman konuşmasında;günümüzün globalleşen iş dünyasında yeniliğe yön veren, rekabeti geliştiren fikri mülkiyet haklarının önemini vurguladı. Holleyman; yazılım ve teknoloji endüstrisine yön veren yeniliklerin önemine de değinerek, bu kaynakları yaratanların haklarının; patent kanunları, telif hakları ve fikri mülkiyet haklarını koruyan farklı yaptırımlarla korunmasının önemine de dikkat çekti.

BSA katılımcılarının 2008 yılını bilinçlendirme yılı ilan ettiklerini ve BSA olarak öncelikli hedeflerinin toplumu korsana karşı bilgilendirmek ve eğitici çalışmalar yapmak olduğunu ifade eden BSA Türkiye Koordinatörü Elçim Barkay’da, telif hakları konusunda kanun koyuculara büyük işler düştüğünü belirterek; belirli kaynakların sorunun çözümü için ayrılmasının, ulusal telif hakları yaptırım birimlerinin oluşturularak, ülkelerarası işbirliğinin altyapısının kurulması ve yerel yöneticilerin konuyla ilgili daha fazla eğitilmesinin gerekliliğini vurguladı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.