Dünya, interneti takip ediyor

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte artık insanlar, haberleri gazetelerin internet sayfalarından...

11.10.2010 - 00:00 | MediaCat

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte artık insanlar, haberleri gazetelerin internet  sayfalarından ya da haber sitelerinden takip ediyorlar. CNN’in yaptığı bir araştırmaya göre, gazete okuma oranları eskiye göre düşüş gösterirken, sosyal medya siteleri de haberlerin yayılmasında önemli bir etkiye sahip.

Yapılan yeni bir çalışma da bu durumu destekliyor. CNN’in yaptığı araştırmaya göre çevrimiçi haberlerin yüzde 43’ü Facebook, Twitter, MySpace ve YouTube gibi sosyal medya siteleri aracılığıyla paylaşılıyor. Haberlerin yüzde 30’u e.posta yoluyla paylaşılırken, yüzde 15’i SMS, yüzde 12’si ise anlık mesajlaşma yazılımları üzerinden paylaşılıyor.

HABERLER SOSYAL MEDYADA PAYLAŞILIYOR
Nebuo’da yer alan araştırmaya göre haberleri çevrimiçi okuyan ortalama bir tüketici haftada 13 haber paylaşıyor ve sosyal medya ya da e.posta aracılığıyla haftada 26 haber alıyor.
Sosyal medya siteleri aracılığıyla paylaşılan haberlere tematik olarak bakıldığında bilim ve teknoloji, para-finans ve ilgi alanları ile ilgili haberlerin en fazla paylaşılan içerikler olduğu görülüyor. ayrıca siyaset ile ilgili haberler özellikle YouTube gibi sitelerde çok ilgi görüyor. Mesela YouTube’a haber bültenlerinden alınarak yüklenen videolar önemli izlenme oranlarına ulaşıyor.

DÜNYANIN KUZEYİ HABERLERİ PAYLAŞIYOR
Araştırma kapsamında haberlerin hangi bölgelerde daha fazla paylaşıldığı da incelenmiş. Araştırmaya göre Kuzey ABD ve Avrupa’lı okuyucular arkadaşları, aileleri ve çalışanlarının ilginç ve yararlı bulacağı haberleri paylaşma eğiliminde. Asya- Pasifik bölgesindeki kullanıcılar ise kendi inançları ve kimliklerini sağlamlaştıracak haberleri paylaşıyorlar.

haberturk.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.