MediaCat

Dubai’de asayiş robot polise emanet

RoboCop rüyası Dubai’de gerçek oldu.

Dubai’de asayiş robot polise emanet

Paul Verhoeven’in yönettiği 1987 yapımı RoboCop filmini hatırlarsınız. Filmde, çatışmada hayatını kaybeden polis memuru Alex Murphy’nin bedeni robot ile birleştiriliyor ve ortaya şehrin koruyucusu RoboCop çıkıyordu.

O günlerden bu zamana çok şey değişse de robot polis fikrinin akıllarda her daim kaldığı ortada. Bu fikrin gerçek hayatta vücut bulması ise Dubai polis teşkilatına kısmet oluyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan yedi eyalet arasında bulunan Dubai, teknoloji adına dev bir adım atıyor ve emniyet güçlerine Dünya’nın ilk robot polisini katıyor. İspanyol PAL Robotics firması tarafından geliştirilen robot polis, plastik zırhının içinde adeta bir şövalye gibi görünüyor. Ama ata binmektense Dubai sokaklarında tekerlekleri üzerinde ilerliyor. Yapay zeka ve yazılım desteği bulunan robot polisin ön kısmında bir de dokunmatik ekranı bulunuyor.

Dubai’nin robot polis konusunda çıtayı yüksek tuttuğunu da ekleyelim.  2020 yılında emniyet güçlerinin yüzde 25’inin robotlardan oluşması planlanıyor. 2030 yılında ise içerisinde hiçbir insan personelin bulunmadığı “robot karakolu” kurulması hedefleniyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.