MediaCat

Dream Team 2019

2013’ten bu yana yılın en başarılı kampanyalarının künyelerinden seçtiğimiz, ilham veren ve fark yaratan işlerin başarılı isimlerini bir araya getiren Dream Team, 2019 kadrosuyla karşınızda.

Dream Team 2019

Sürdürülebilirlik, dünyanın en çarpıcı gündem maddelerinden biriydi 2019’da. Gezegeni kurtarma çırpınışları, ne mutlu ki her sektöre bir nebze de olsa sıçradı.

İstatistiklerin, gelecek 20 yılda su kıtlığının metropoller başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine yayılacağını ve Türkiye’deki su tüketiminin mevcut şekilde devam etmesi halinde takvimler 2040’ı gösterdiğinde Türkiye’nin su fakiri bir ülke olacağını göstermesiyle başlayan endişeler, toplumda farkındalık oluşturma ihtiyacını doğurunca, yaratıcı endüstride yankı uyandıran esas mesele de “Türkiye’nin Suyu” oldu. “Her şey için hâlâ vaktimiz var” diyen Reckitt Benckiser çatısı altındaki Finish, bu meseleyi benimseyerek ajansı Havas işbirliğinde, dokunabildiği her alanda hummalı bir iletişim çalışması başlattı.

Su meselesi

Finish’in projesinde en çok ses getiren ayaklardan biri, bir insanın günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için alt sınır olan 25 litreden feyz alarak, National Geographic işbirliğinde hazırlanan 25 Litre belgeseliydi. Burada marka, bir distopyaya imza atarak 2040’ta bu sınırla yaşamaya çalışan bir kadının öyküsünü betimledi. Bulaşıkları sudan geçirdikçe makine başı 57 litre suyun israf edildiğini anlatmak isteyen Finish, belgesel yayına girmeden hemen önce “#SözVer’in birlikte her sene bir göl dolusu suyu kurtaralım” dediği ve hemen harekete geçmezsek nasıl bir kuraklıkla karşı karşıya kalacağımızı anlatan kampanyasının lansmanını yaptı.

Kampanyayla eşzamanlı olarak bir de Yarının Suyu internet sitesinin lansmanını yapan Finish, internet sitesinde bireylerin kişisel su ayak izlerini hesaplamalarını sağlamakla kalmadı; senaryonun ciddiyetine vurgu yapacak, birbirinden farklı içeriklerle tüketiciyle buluştu. Ayrıca tüketilen her şeyin aslında bir su ayak izi olduğunu anlatan marka, bir kilogram patatesten tutun bir hamburgerin ne kadar su tüketimine tekabül ettiğini de internet sitesi aracılığıyla görmemizi sağladı.

Yine belgesel kapsamında Türkiye’nin kuruyan göllerinin topografilerini hesaplayarak bu gölleri birer su bardağına dönüştüren marka, su bardaklarını göllerin doluluk oranına göre tasarladı ve 22 Mart Dünya Su Günü’nde, Uludağ Ekonomik Zirvesi’nde katılımcılarla paylaşarak farkındalık yarattı. Yayınlandığı tarihten iki hafta sonra Türkiye’nin en çok izlenen belgeselleri arasına giren 25 Litre izini bıraktığı her köşede yılın en başarılı işleri arasında gösterildi. Ayrıca markanın Kadın’ın Yanında Kampanyası, Bahar’ın Yüzü Gülsün Diye ve Quantum’la Parlak Bir Gelecek de Reckitt Benckiser’e 11 Felis ve 2 Büyük Ödül kazandırdı. Reckitt Benckiser, 13 Kristal Elma ve 1 Büyük Ödül’e ek olarak, Golden Drum’dan 1 Grand Prix ve 1 Golden Drum ile Yılın Reklamvereni unvanını sahiplendi.

Tüm bu yaratıcı süreçlere liderlik eden isim Reckitt Benckiser Ev ve Hijyen Pazarlama Direktörü Tarık Bayar oldu. Toplam 8 milyon TL medya kazanımı elde eden projenin, medya planlama ve satınalma tarafında yürütülen hummalı çalışmaya liderlik eden isim ise Havas Medya Direktörü Didem Demiralp‘ti. Dört bir yanı sıkı bir medya stratejisiyle örülmüş olan bu işler dolayısıyla Demiralp de Dream Team 2019’da medya koltuğunu hak eden isim oldu.

Aldığı 13 Felis ve 2 Büyük Ödül; 15 Kristal Elma ve 1 Büyük Ödül ile The Cat Report’a bu yıl adını Yılın Çıkış Yapan Ajansı olarak yazdıran Havas 2019’da pek çok ses getiren işe imza attı. Ünlü perküsyon ustası 4 Felis ve 3 Kristal Elma kazanan Kaputa Vur, Eczacıbaşı’nın markası Detan için hayata geçirilen 3 Kristal Elma’lı Operadaki Rezalet; 1 Felis ve 2 Kristal Elma almış Gmag Özel Gün İletişimi; Veet’in sosyal medyada da ses getiren ve “Böyle prenses mi olur?” dedirten 2 Kristal Elma’lı Antiprenses kampanyası… Hepsinin ardındaki değerli ekibin başında ise bir isim vardı, Havas CCO’su Ergin Binyıldız.

Ayaktakiler: Elif Kalkan, Ergin Binyıldız, Didem Demiralp
Oturanlar: Deniz Dülgeroğlu, Önder Dündar, Zeynep Bortaçina, Tarık Bayar

Elini taşın altına koyanlar

Kreatiflerin gözünden yılın en iyileri arasında gösterilen Nescafé 3ü 1 Arada’nın samimi kampanyası Ünlüsünden Ünlü, ajansı Publicis Groupe’a 2 Felis ve 1 Kristal Elma getirmişti. Koç Grubu’nun Türkiye’nin her kesiminin Mustafa Kemal Atatürk fotoğraflarıyla olan gönül bağını ayrı ayrı kameraya yansıtan ve Felis’ten Film Bölümü Büyük Ödül’üyle dönen Seni Sevmek Ne Güzel işi 1 Felis kazanmakla kalmayarak 1 Kristal Elma’yı da kucaklarken, Türk Hava Yolları’nın havada kaldığı süreyle basketbol sporcularının havada kalma süreleri arasında bir ortak küme bularak bu süreyi hesaplayan EuroLeague Flight Time projesi Felis’ten 1 Büyük Ödül, 3 Felis ve 1 Kristal Elma’ya layık görüldü. Tüm bu başarıları tasdikli kampanyaların incelikle örülmüş stratejilerinin ardındaki isim Publicis Head of Strategy Zeynep Bortaçina‘yı Dream Team’e almamıza vesile oldu.

Yılın önemli işlerinden bir diğeri de Theatre Hours için hayata geçirilen ve Kristal Elma Tasarım Büyük Ödülü ve 3 Kristal Elma ile 3 Felis’i kucaklayan Acting Identity projesiydi. 1 Felis ve 1 Kristal Elma kazanan Akbank’ın 28. Caz Festivali kampanyasının ardındaki art direktör de Önder Dündar‘dı. Aynı zamanda tiyatro afişleri de tasarlayan Dündar, Dream Team’in bu yılki art direktörü.

The Cat Report’a göre ödül hanesini kabarık tutarak sektörde öne çıkan bir performansla yıla veda eden bir diğer ajans da 18 Felis, 13 Kristal Elma ve 1 Büyük Ödül ve 2 Effie kazanarak Yılın Bağımsız Ajansı olan Rafineri’ydi. Dream Team’in kalemi en güçlü ismi ise, ajansa sahibinden.com’un Muhtemelen Yoktur’uyla 1 Altın Effie getiren ekipte yer alan; yine markanın 2. El Alışveriş, Rockçı, Baba, Müzisyen ve Vejetaryan beşlemesiyle 1 Felis ve 1 Kristal Elma’ya layık görülen, Boyner’in Anneler Günü Müzik ve Dans işlerinde imzası bulunan Deniz Dülgeroğlu.

1 Felis ve 1 Kristal Elma kazanmış Atasay – Tak Sana Yakışanı 2.0, Dove – Rakamların Ötesinde, Koton – Bensu Soral x Elbise işlerinin yönetmeni Depo Film’den Elif Kalkan da bu işleri vesilesiyle 2019 Dream Team’in yönetmen koltuğunun sahibi isim olarak karşımızda. Bu yıl Cornetto’nun Aleyna Tilki’li Nasılsın Aşkta klibinin yönetmen koltuğunda da oturan Kalkan’ın yakın zamanda portföyüne eklediği bir iş de Roy + Teddy imzalı Brothers x Rolls Royce kampanyasıydı.

2019 Dream Team’in gelecekte de heyecanlanacağımız işler yaratmaya devam etmeleri, üretkenlik ve yaratıcılık limitlerini aşmaları dileğimizle.

Dream Team 2019

Reklamveren Temsilcisi

Tarık Bayar, Reckitt Benckiser

Kreatif Direktör

Ergin Binyıldız, Havas

Yazar

Deniz Dülgeroğlu, Rafineri

Stratejist

Zeynep Bortaçina, Publicis Groupe

Sanat Yönetmeni

Önder Dündar, TBWA\Istanbul

Yönetmen

Elif Kalkan, Depo Film

Medya Planlama ve Satınalma

Didem Demiralp, Havas Media

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.