Dream Team 2018

Geçtiğimiz yılın en iyi performans gösteren işlerinin künyelerine bakarak belirlediğimiz Dream Team 2018 karşınızda.

03.01.2019 - 15:03 | MediaCat

Dream Team 2018

Geçtiğimiz yıl iş dünyasından yaratıcı endüstrilere kadar oldukça geniş bir yelpazede öne çıkan gündem maddelerinden biriydi toplumsal cinsiyet eşitliği. Teoriden pratikte uygulamaya doğru uzanan dönemde Unilever Türkiye, benimsediği “unstereotype” yaklaşımı ve öncüsü olduğu platform Unstereotype Alliance ile bu konuda örnek tutum sergileyen bir reklamveren olarak karşımıza çıktı. Bu konuda edindiği misyonunu ise geçtiğimiz yıl üretilen Elidor ile Elalem Ne Derse Desin, Dove Rakamların Ötesinde, Cif Hepimizin Elinde gibi farkındalık yaratan işlerle etkili bir şekilde ortaya koydu. Bununla da kalmayıp okullardaki hijyen koşullarını ve bilincini geliştirmek için son üç yıldır yürüttüğü Okullara Domestos Bağışı projesini Hijyenik Tuvalet, Sağlıklı Gelecek projesiyle genişletti. İki yıldır tüm dünyada uygulanan Outdoor Classroom Day etkinliği, Türkiye’de her altı çocuktan birinin günde bir saatten daha az dışarıda zaman geçirdiği gerçeğinden yola çıkılarak Aktif Yaşam Derneği ve OMO’nun işbirliğinde Türkiye’ye de taşındı.

OMO, Elidor ve Rexona markalarıyla Türkiye’nin Lovemark’ları arasında yer alan Unilever Türkiye, yatırımlarına da hız kesmeden devam etti. Geçtiğimiz yıl İngiltere menşeli yüz bakım markası Simple’ı Türkiye pazarına sunarak kişisel bakım pazarını yeni bir markayla genişletti. Tüm bu markaların sorumluluğu ise Unilever Türkiye, Ev ve Kişisel Bakım Kategorileri Başkan Yardımcısı, Yönetim Kurulu Üyesi Kamuran Uçar‘ın omuzlarında. Bununla birlikte Uçar’ın liderliğinde ortaya konulan işlerin yaratıcılık karnesi de oldukça imrendiciydi. Öyle ki geçen yıl Felis Ödülleri Dönüştüren Pazarlama Etkisi Bölümü Büyük Ödülü ile yedi Felis; Kristal Elma Ödülleri’nden de dört Kristal Elma, Medya Bölümü Büyük Ödülü ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Özel Ödülü Uçar’ın sorumluluğunda Unilever Türkiye’ye kazandırıldı.

Dream Team’i bir araya getirdiğimizden bu yana hem bir fikrin hayat bulurken yeteneğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anmak hem de reklamcılıkta takım ruhunu yüceltmek amacıyla hareket ediyoruz. Künyemizdeki bir diğer isim de bize takım ruhunu yeniden kutlama şansı tanıdı. Zira Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Özel Ödülü’nün sahibi Elidor Bu Kızın Öyküsü işinde gösterdiği başarısıyla PToT Films’den Çağatay Kaya, seçkimizde yönetmen koltuğuna oturdu. Dokuz genç kadının başarı hikâyelerini gözler önüne seren belgesel serisinin yönetmenliğini üstlenen Kaya; seride yansıttığı dil, etkileyici kurgu ve hikaye anlatımıyla yılın öne çıkan işlerinden birine imza attı. Kaya’nın Yılın Yönetmeni seçilmesinin ardında da bu iş özelinde ortaya koyduğu başarı yatıyor.

Görselllik ve stratejinin gücü

Medina Turgul DDB imzalı Lipton Konuşalım Artık işi Felis ve Kristal Elma’dan Entegre Kampanyalar Bölümü Büyük Ödülleri ile birlikte dört Felis ve beş Kristal Elma’nın sahibi olarak, geçtiğimiz yılın en hatırda kalan işleri arasına adını yazdırdı. 17 kanalda eşzamanlı olarak beş dakikalık sessiz kuşak alanıyla insanlara konuşmaları için zaman yaratan kampanya, son yılların en cesur işlerinden biri olarak da öne çıktı. İşin ardındaki ezberbozan strateji ise Arda Sesli ve Nilay Çınar ikilisini seçkimize dahil etmemize vesile oldu.

Felis’te Yılın Yaratıcı Ajansı Büyük Ödülü’nü alan, bunun yanı sıra Felis, Kristal Elma ve Effie Ödülleri’nin sonuçları gözetilerek hazırlanan The Cat Report 2018’e göre yılın en başarılı ajansı olan TBWA\Istanbul, yaratıcılıkla dolu bir yılı geride bıraktı. İKSV Seve Seve işi ise ajansın performansında önemli bir pay sahibiydi ve bu başarı, işin sanat yönetmenliğinden sorumlu olan Yiğit Karagöz‘ü Dream Team 2018’e taşıdı. Sanatçıların ve sanat emekçilerinin hayatlarının, kendi dünyalarına özel hazırlanan kurgularla anlatıldığı İKSV Seve Seve işi, geçişlerin dinamikliği ve görselliğiyle bizleri bir hayli etkilemeyi başardı. Karagöz’ün imzası geçtiğimiz yıl Akbank Bir Gülüşün Yetmiş, Akbank 70’iz, Instagram’da Mutluluklar, The Most Powerful Font işlerinde de yer aldı.

Entegre işlerin başarısı

2017’nin mart ayında lanse edilen Wavemaker Türkiye için geçen yıl, Wavemaker Türkiye CEO’su Neslihan Olcay‘ın liderliğinde hem ödül performansı hem de portföyüne kattığı markalar itibarıyla hayli verimli geçti. Yedi yeni müşteriyle anlaşan ajans, The Cat Report’a göre Yılın Çıkış Yapan Medya Ajansı unvanının da sahibi oldu. Bunun yanı sıra Felis Ödülleri Mobil Bölümü Büyük Ödülü’nü kazanan Renault & Getir Projesi – Test Sürüşünü Ayağınıza Getiren Teknoloji işi başta olmak üzere Dünyanın İlk Canlı Yayın Mülakatı ile Çin’e Yolculuk, Renault Black Friday – Kara Değil Kâra Geçilen Cuma, Dacia Duster – Teknolojinin Hakkını Veren Roadshow, KFC – Soğuk Savaş, Renault – Mum Button, Colgate – Gülüşüne Nokta Koy, Danone – Precision Marketing Case gibi işleriyle de mecra ve veri kullanımında sık karşılaşmadığımız uygulamalarla alanındaki iddiasını ortaya koydu.

Yaratıcılık karnesi pekiyi

VMLY&R İstanbul; Amerikan Hastanesi Astigmat Projesi; Animal Planet/Aşk Doğaldır – Aslan; beIN İnanılmaz Haberler, İllegal Oranlar/Game of Thrones; Bion Cennet/Sivrisinek; Mı̇gros M Life/Tarhana Cipsi ve Karşılaştırmalı Raketler/Hamburger; Opet Cinemaximum – Gerilim-Romantizm; Vodafone – Özür Dileriz ve Vodafone/Hayvan Takip Sistemi- Kedi gibi işleriyle harika bir yılı ardında bıraktı. The Cat Report 2018’e göre biri Kristal Elma Tasarımda Mükemmellik / Prof. Dr. Nazan Erkmen İllüstrasyon Özel Ödülü olmak üzere toplamda 35 ödülü yaratıcılık karnesine ekledi. Ajansı başarıdan başarıya taşıyan VMLY&R İstanbul Yönetici Yaratıcı Yönetmeni Ayşe Aydın da bu vesileyle Dream Team 2018’e dahil oldu.

The Cat Report’a göre Yılın Bağımsız Ajansı seçilen Rafineri’nin reklam yazarı kadrosunda yer alan Sezer Üstüngel, yılın en başarılı metinlerine sahip işlerinden biri olarak gördüğümüz Eczacıbaşı Konuyu Değiştir filmlerinde imza sahibi olması nedeniyle seçkimizde yer alıyor. Lansmandan sonra Kültür Sanat Kart’a başvuru sayısı önceki yıla kıyasla yüzde 77 oranında arttı. Toplamda 115 binden fazla öğrenciden başvuru alınmasının yanı sıra, ajansın ödül karnesine hatırı sayılır katkı sağlaması da işin başarısını kanıtlıyor. Üstüngel, bu iş dışında Koçtaş – Vida İletişimi, Yapı Kredi YGA ve Yapı Kredi / Heroes Club – Stajyer işlerinin künyelerinde de bulunuyor.

Dream Team 2018

Arka sıra: Nilay Çınar, Arda Sesli, Ayşe Aydın, Sezer Üstüngel, Çağatay Kara
Ön sıra: Yiğit Karagöz, Neslihan Olcay, Kamuran Uçar

Dream Team 2018

Reklamveren Temsilcisi

Kamuran Uçar, Unilever Türkiye

Kreatif Direktör

Ayşe Aydın, VMLY&R İstanbul

Yazar

Sezer Üstüngel, Rafineri

Stratejistler

Arda Sesli, R\GA İstanbul
Nilay Çınar

Sanat Yönetmeni

Yiğit Karagöz, TBWA\Istanbul

Yönetmen

Çağatay Kaya, PToT Films

Medya Planlama ve Satınalma

Neslihan Olcay, Wavemaker Türkiye

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.