MediaCat

Güzelliğin en güzel tanımı

Fat Girls Dance ve Dove işbirliği, güzelliği yeniden tanımlamakta kararlı.

Güzelliğin en güzel tanımı

Şişman kızların dansı…

Bu üç kelimelik cümle, ilk bakışta oldukça basit ve açıklayıcı duruyor. Fakat bu üç kelimenin birlikteliğinde, aklınıza ilk etapta gelenden çok daha fazlası var. Fazla kilolu insanların yapabilecekleri ve yapamayacaklarına dair birçok önyargı ve damga ise bunlardan sadece birkaçı.

Dove’un “gerçek güzellik” temalı reklam filminde yer alan Cathleen Meredith, ya da kendini adlandırdığı şekilde “şişman kız”, insanların bakışları altında dans etmenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyor.

Meredith, fazla kilolu bir kadın. Aması yok; harika dans ediyor. Sadece dans etmekle kalmıyor, sosyal medya üzerinden diğer insanları da dans etmeye ve vücutlarını sevmeye çağırıyor. 2016 yılı Ağustos ayında başlattığı Fat Girls Dance projesinin hedefi, fazla kilolu kadınların görünürlüğünü artırmak; aktif, seksi ya da yetenekli olmadıklarına dair toplumdaki genel algıyla mücadele etmek. Meredith’in fazla kiloları ile asla bir derdi yok. Onun derdi, fazla kilolu insanlara karşı negatif önyargılara sahip olan insanlarla. Meredith, liderliğini yaptığı projesi ile kadınların içindeki güzelliği öne çıkarmaya gayret ediyor.

Filmde, ” Şişman kelimesinin negatif bir çağrışımı olduğunu düşünüyorum. Fakat ben onu asla negatif bir şey olarak görmedim. Sadece olduğum bir şey olarak gördüm. Ben negatif değildim. Ben harikaydım.” diyor.

Projenin tek etkisi toplumun kilolu vücutlara olan bakış açısını değiştirmek de olmamış. Aynı zamanda Meredith de kendine dair yeni şeyler keşfetmiş. Fat Girls Dance’de kendi dans videolarını defalarca izledikçe, kendi bedenini daha iyi tanımaya, bu yolla da bedenini daha da sevmeye başlamış.

Dove ile Meredith’in işbirliği ile hazırlanan film iki gün kadar kısa bir sürede 1.5 milyon görüntülenmeye ulaşmış durumda. İnsanların zihninde yer edinmiş güzellik kavramını sorgulamaya yönelik bu film ise Dove’a bir anlamda ilaç gibi geliyor denebilir. Zira Dove son dönemde beden olumlama aktivistleri tarafından farklı vücut tiplerini andıran duş jeli şişeleri nedeni yolu ile hareketi önemsizleştirmek ve kendi çıkarına çevirmek ile suçlanıyordu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.