Dijitalde rekabet şimdi başlıyor

Bu yıl 10. kez düzenlenen Bilişim Zirvesi'nin konuşmacıları arasında yer alan Hürriyet İnternet Grubu Portal ve İş Geliştirme Koordinatörü...

06.10.2010 - 00:00 | MediaCat

Bu yıl 10. kez düzenlenen Bilişim Zirvesi’nin konuşmacıları arasında yer alan Hürriyet İnternet Grubu Portal ve İş Geliştirme Koordinatörü Erhan Acar zirvede, internette profesyonel içeriğin önemine dikkat çeken ‘İçerik Kral Mıdır?’ adlı bir sunum gerçekleştirdi.

Erhan Acar zirvedeki konuşmasında, “Teknoloji çok hızlı ilerliyor ancak içerik sağlayıcıları, aynı hızda bu sürece entegre olmadı-olamadı-olmak istemedi. Teknoloji ve internet servisleri, kullanıcıların kendi ürettiği içeriklerden bir dünya yaratmayı denedi ve hala bu noktada ilerliyor. Ancak  profesyonel içerik olmadıkça anlamlı bir dünya ortaya çıkmadı. Profesyonellerin elinden çıkmayan içeriklerde de ‘Güvenilirlik, Kapsam, Spekülasyon, Kalite, Paraya çevirme’ gibi sorunlar yaşandı” diyerek dijital yayıncılık dünyasında yaşanan gelişmeleri özetledi.

Google’ın eski mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Dr. Douglas C. Merrill’in dünyada halen yüzde 80 oranda içeriğin dijital ortama aktarılmadığını sözünü hatırlatan Acar, profesyonel yayıncıların içerik üretmede, maliyet-paraya dönüşme-telif hakları ve yatırım gibi konulardan ötürü işe hızlı girmediklerini ve büyük tereddütler yaşadıklarını belirtti.

Teknoloji dünyasının içerik sağlayıcılarla doğru iş modeli geliştirmesi gerektiğini belirten Erhan Acar, “Bu ekosistem doğru kurulmadığı zaman ortaya çıkan teknoloji ve cihazlar her ne olursa olsun, onları anlamlı kılacak içerikler bulunmalı. İçerik bulunmadığı sürece sürdürülebilir bir ekonomi ve kalıcı bir mecra ortaya çıkmayacak” dedi. Sahnenin artık yayıncılarda olduğunu söyleyen Acar, rekabetin yeni başladığının altını çizdi.

Erhan Acar, “Hurriyet.com.tr ve Hürriyet İnternet Grubu olarak, bu teknolojileri anlamlı kılmaya, geniş yelpazedeki içeriklerimiz ve servislerimizle kullanıcıların hayatının her alanında olmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.