MediaCat

Dijital yayın platformları RTÜK’e ödeme yapacak

İnternet, kablo ve uydu yoluyla medya hizmeti sunan platformlar, Türkiye’deki net satışlarının yüzde 1,5’ini RTÜK’e ödeyecek.

RTÜK’ten streaming platformlarına ceza

İnternetten medya hizmeti sunan platformlar için yeni düzenlemelerin Resmî Gazete’de yayımlanması üzerine söz konusu platformlara yıllık satışlarının belirli bir yüzdesini Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) ödeme yükümlülüğü getirildi.

“Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” başlığıyla Resmî Gazete’de yayımlanan karara göre, aylık abonelik gibi koşullu erişim sistemiyle çalışan platformlar yeni dönemde net satışlarının yüzde 1,5’ini RTÜK’e ödemek zorunda olacak. Ödemeler, izleyen yılın temmuz ayında gerçekleştirilecek.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Yayın hizmetlerini koşullu erişim yoluyla sağlayan medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar ve internet platform işletmecileri yıllık net satışlarının yüzde bir buçuğunu, izleyen yılın temmuz ayı sonuna kadar Üst Kurul’a öderler. İlgili yıla ait olarak beyan edilen ticari iletişim gelirleri, program destekleme gelirleri hariç olmak üzere, Üst Kurul tarafından net satış tutarından mahsup edilir.

Koşullu erişim sağlayan medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar ve internet platform işletmecileri Üst Kurul tarafından talep edilmesi halinde yıllık net satışlarını gösteren her türlü bilgi, belge ve defterlerini 15 günlük süre içinde ibraz etmekle yükümlüdürler. Zor durumda bulunmaları sebebiyle bu yükümlülüğü yerine getiremeyen medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar ve internet platform işletmecilerine, sürenin bitiminden önce yazılı olarak talep etmeleri halinde 15 gün ek süre verilebilir.”

Ek olarak kablolu ve uydu yayın yönetmeliğinde de değişiklikler yapıldı. Koşullu erişim yoluyla yayın hizmeti sağlayan medya hizmet sağlayıcılarının da net satışlarının yüzde 1,5’ini RTÜK’e ödemeleri gerekecek.

İnternet, kablo ve uydu yoluyla medya hizmeti sunan tüm platformları kapsayan yönetmelik değişikliği doğrultusunda Netflix, BluTV, Amazon Prime Video gibi platformlar Türkiye’deki yıllık gelirlerinden belirli bir yüzdeyi RTÜK’e aktaracak. Ödemelerini zamanında yapmayan platformlar para cezalarıyla karşı karşıya kalacak ve gerektiğinde hizmetlerinin durdurulması söz konusu olabilecek.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.