MediaCat

Dijital reklam yatırımları hız kesmiyor

Avrupa dijital reklam yatırımları 40 milyar euroyu aştı.

Dijital reklam yatırımları hız kesmiyor

Interact Konferansı’nda IAB Avrupa tarafından, 2016’da Avrupa’da gerçekleşen dijital reklam yatırımlarının yüzde 12 büyüyerek 41,8 milyar euroya ulaştığı ve pazardaki en önemli reklam aracı olma konumunu güçlendirdiği açıklandı.

*Ulusal IAB’lerin metodolojik değişiklikleri nedeniyle 2015’te elde edilen 30 milyar euro rakamı yeniden hesaplandı

Bu yıl 11’incisi açıklanan AdEx Benchmark Raporu’na göre dijital, TV reklam yatırımlarını bu yıl da geride bırakmış durumda. Araştırmaya katılan tüm ülkelerde dijitalin büyümeye devam ettiği, toplamda 20 pazarın da son 3 yıldır çift haneli rakamlar ile büyüdüğü görüldü. 2016 yılında mobil, gerek display gerekse de arama açısından yüzde 50’nin üzerinde bir orana ulaşırken, kimi pazarlarda mobilde gözlemlenen büyüme yüzde 100’ün üzerine çıktı. Display pazarının yüzde 33’ü ise 5,4 milyar euro hacimle mobil display’e ait.

IAB Avrupa Dijital Video Reklamcılık Tutumları Raporu verilerine bakıldığında, video formatının istikrarlı artışını sürdürerek display pazarındaki payını yüzde 18,2’ye çıkardığı görüldü.

IAB Avrupa CEO’su Townsend Feehand sonuç değerlendirmesinde, dijital ekosistemin gelişmesinin reklam sektörünün bütününe bağlı olduğunu ve AdEx Benchmark  Araştırması’nın da dijitalin Avrupa ekonomisindeki önemini ortaya koyduğunu belirtti. Ayrıca, söz konusu katkının öneminin vurgulanarak Avrupa’da yenilikçiliği destekleyerek işletmelerin güçlendirilmesi gerektiğini ve kullanıcılara talep ettikleri kalitede deneyim sunmak zorunda olduklarını da ekledi.

IAB Avrupa AdEx Benchmark Araştırması’nda, dijital reklam pazarı Display, Arama Motoru ve İlan Sayfaları olmak üzere üç ana başlıkta incelendi. Söz konusu formatlardaki büyüme, cihaz kullanımının gelişmesi ve tüketim alışkanlıklarında meydana gelen değişikliklerle de desteklenmekte.

Arama motoru reklam yatırımları yine zirvede

Display reklamların diğer kategorilere kıyasla 3 yıldır sergilemekte olduğu performans, 2016’da 16 milyar euroya ulaşmış durumda.

Arama motoru reklam yatırımları bu yıl yüzde 12,9 büyüyerek 2016 yılını 19,1 milyar euro ile tamamlarken, en büyük online reklam formatı olma özelliğini de korumuş oldu.

2016 yılının ikinci yarısında yaşanan sıkıntılara rağmen, Türkiye 2016 yılında Avrupa ortalamasının üzerinde bir performans sergileyerek yüzde 13,5’lik bir büyüme oranına sahip oldu. Online videoda ise yüzde 33,6’lık bir büyüme yaşandı.

İngiltere en büyük pazar konumunda

2016 yılında en çok büyüme oranına sahip olan ülkeler yüzde 36,9 ile Romanya, yüzde 32,2 ile Slovenya ve yüzde 31,4 ile İrlanda oldu.

Dijital reklam yatırımları açısından en büyük pazarlar İngiltere (14,2 milyar euro), Almanya (5,9 milyar euro), Fransa (4,2 milyar euro), Rusya (2,6 milyar euro), İtalya (2,3 milyar euro), Hollanda (1,7 milyar euro), İspanya (1,6 milyar euro), İsveç (1,6 milyar euro), Belçika (0,9 milyar euro) ve İsviçre (0,9 milyar euro) şeklinde sıralandı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.