Digiturk halka açılıyor

Çukurova Grubu’na ait olan Digiturk, 1.5 milyar dolarlık piyasa değeri üzerinden halka açılıyor.

13.04.2007 - 16:33 | MediaCat

Çukurova Grubu’na ait olan Digiturk, 1,5 milyar dolarlık piyasa değeri üzerinden halka açılıyor.

Reuters, şirketin yaklaşık yüzde 30’una yakını halka arz edileceği duyumunu aldıklarını bildirirken ajans haberinde Digiturk Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Berna Kürekçi’nin “Böyle bir plan yok” sözlerine de yer verdi.

2002 yılında Yapı Kredi Bankası’nın bünyesinde kalan Digitürk’ün yüzde 72,57’lik hissesi için 2005 yılında Çukurova Grubuna satın alma hakkı tanındı. Satın alma için gerekli kaynağı ABD’li özel sermaye fonu Providence’den sağlayan Karamehmet, öncelikle şirketin yüzde 47’lik hissesini bu fona 250 milyon dolar üzerinden sattı. Karamehmet, buradan gelen paranın 131.1 milyon dolarıyla 6 Ocak 2006’da satın alma opsiyonunu kullanarak Yapı Kredi’nin kontrolündeki hisse senetlerini satın aldı. Fondan gelen paranın kalanı şirketin borçlarını ödeme ve sermayesinin güçlendirilmesinde kullanıldı.

Bu operasyonlar sonucunda Karamehmet, Yapı Kredi Bankası’ndaki hisseleri toplam 181 milyon dolarlık piyasa değeri üzerinden satın alırken, Providence’a yaptığı satışta şirketin değeri 531 milyon dolar olarak belirlendi.

Son haberlerde şirketin halka açılması sırasında 1.5 milyar dolarlık piyasa değeri üzerinden satılacağı kaydedildi. Yüzde 30’luk hisse satışının bu fiyat üzerinden gerçekleşmesi durumunda toplam halka arz geliri 450 milyon doları bulacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.