MediaCat

Digital & Mobile Day ile geleceğe uzanın

Brand Week Istanbul 2016’nın son günü başladı!

Digital & Mobile Day ile geleceğe uzanın

Digital & Mobile Day ile geleceğe uzanınDigital & Mobile Day’in ilk konuğu Kreatif Direktör ve Stratejist Monika Bielskyte’tı. Sektördeki gelişmeler kadar dünyada olan bitenin de “klasik marketing sunumu” yapma isteğini yok ettiğini itiraf ederek sözlerine başlayan Bielskyte, tüm mesaisini vakfettiği Virtual Reality, Augmented Reality ve Mixed Reality konularında fikirlerini Brand Week Istanbul katılımcılarıyla paylaştı.

Yılın en çok ilgi çeken konularından VR’ın pazarlama profesyonellerinin büyük çoğunluğu tarafından yanlış anlaşıldığını iddia eden ve bugüne kadar yapılanın “eski içerik biçimlerini yepyeni bu alana zorla sokmaya çalışmak” olduğundan yakınan Bielskyte, sektörün tüm profesyonellerine verdiği önemli mesajla sunumunu sonlandırdı: “İnsanları kâr makinesinin dişlilerinden biri gibi görüyoruz. İnsan onurunu alçaltan bu düşünceden vazgeçmek zorundayız. Biz ürettiklerimizle geleceği ve kültürleri şekillendiriyoruz. Kendinize her zaman şunu sorun: Nasıl bir gelecek yaratmak istiyorsunuz?”

Finans dünyasında büyük veri yönetimi

Stratejist Monika Bielskyte’den sonra Garanti Ödeme Sistemleri Pazarlama ve Bireysel Kartlar Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu sahnedeydi. Big data ve dijitalleşmeyle birlikte ortaya çıkan etkin bağlılık yönetimi hakkında bir sunum gerçekleştiren Evlioğlu, Garanti Bankası’nın dijital dünyayı yoğun olarak kullanan bir banka olduğunun altını çizerken, dünyada en çok takipçisi olan bir kredi kartı markası olarak bu rakamların etkin kullanımıyla müşteri deneyimini kitle iletişiminden öteye taşıdıklarını belirtti.

Digital & Mobile Day ile geleceğe uzanın

İçeriğin zenginleşmesi ve kişiselleştirilmiş içeriklerin artması doğrultusunda kendilerinin de bu yoldan faydalanmaları gerektiğinin farkındalığıyla geçen yıl Bonus Flaş’ın lansmanını yaptıklarını hatırlatan Evlioğlu, kredi kartları için hazırlanan bir platform olan Bonus Flaş ile big datadan had safhada istifade ettiklerine değindi: “Data sağlamasının yanı sıra müşteriye kişiselleştirilmiş içerikler sunuyoruz. Machine learning ile yüzlerce farklı müşteri segmentasyonunu müşteri farkına varmadan hayatına sokmuş oluyoruz.”

Kişiselleştirilmiş içerik yönetimini verimli bir şekilde uygulama yoluna gittiklerinin altını çizen Evlioğlu, Facebook üzerinden aldıkları kart başvurularıyla satış maliyetlerini de yüzde 30 düşürdüklerini sözlerine ekledi.

Y&R Cultural Capital lansmanı BWI 2016’da yapıldı

Brand Week Istanbul 2016 Digital & Mobile Day’de kahve arasından önce sahne, “Y&R Sunar: Markaların Kolundaki Altın Bilezik: Cultural Capital” isimli sunumuyla Y&R EMEA Strateji Başkanı Saul Batmead ve Y&R İstanbul Genel Müdürü Bediz Eker’deydi. İkili Y&R’ın globalde hayata geçirdiği “Cultural Capital” isimli yeni konumlandırmalarının lansmanını Brand Week Istanbul sahnesinde gerçekleştirdi.

Digital & Mobile Day ile geleceğe uzanın

İlk olarak söz alan Batmead, BAV (Brand Asset Valuator) Index’ine bağlı olarak oluşturduğu değerler haritasını paylaştı. Markaların “cultural capital”larına (kültürel sermaye) yön veren bu üç unsur şöyle: purposeful (bir amaca yönelik hareket eden, düşünceli), inventive (özgün ve yaratıcı) ve sociable (sosyal). Batmead bu üç unsurun bir araya geldiğinde -yani cultural capital’ı yüksek olan markaların- marka değerinin ve ticari başarının da yükseldiğini belirtti.

Sonrasında söz alan Bediz Eker ise bu modeli Türkiye’de kültüre bağlı olarak nasıl adapte ettiklerini anlattı. Eker yine sahnede olduğu anlarda Türkiye’nin cultural capital’ı en yüksek olan markaları belirledikleri araştırmanın sonuçlarını da ilk kez paylaştı.

Türkiye’nin cultural capital’ı en yüksek 10 markası şöyle (Alfabetik olarak sıralanmıştır):

  • Arçelik
  • Elidor
  • ETİ
  • Head & Shoulders
  • Koçtaş
  • LC Waikiki
  • Sahibinden.com
  • Turkish Airlines
  • Türk Telekom
  • Vodafone

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.