Dev oyuncak firması Mattel 967 bin oyuncağı piyasadan çekiyor

Mattel grubuna bağlı Amerikan oyuncak devi Fisher-Price, kurşun bazlı zehirli boya içerdiği şüphesiyle Çin'de imal edilen 1 milyon kadar oyuncağını piyasadan çekiyor.

15.08.2007 - 11:30 | MediaCat

Mattel grubuna bağlı Amerikan oyuncak devi Fisher-Price, kurşun bazlı zehirli boya içerdiği şüphesiyle Çin’de imal edilen 1 milyon kadar oyuncağını piyasadan çekiyor.

Şirketten yapılan açıklamada, başka şirketlerin Çin’de imal edilen tehlikeli oyuncaklarla ilgili benzer sorunlarla karşılaşıldığı hatırlatılarak, bu yıl mayıs ve ağustosta ABD’de satılan ve aralarında çok popüler Susam Sokağı oyuncaklarının da bulunduğu 967 bin oyuncağı piyasadan toplatma kararı alındığı belirtildi.

Açıklamada, “Oyuncakların bazılarında kullanılan boyanın, izin verilenin üzerinde kurşun içerebileceği” ifadesi kullanıldı ve bu karardan etkilenenlerden özür dilendi. Toplatılma kararı alınan oyuncaklar arasında küçük arabalar ve müzik aletleri gibi 80 tip oyuncak bulunuyor.

‘Oyuncağın üzerindeki boyaların sağlık sorunları yaratabilecek seviyede kurşun içerme ihtimali bulunuyor.”

Türkiye’de satılan, Mayıs-Ağustos 2007 tarihleri arasında üretilmiş H6405 ve H6418 kodlu “Cars die-cast” araba serisinden, “Sarge” adlı oyuncak ile J9472 kodlu “Barbie ve Tanner” bebeği de toplatılıyor. Mattel Türkiye Pazarlama Müdürü Lale Demiral, ‘Sarge’ adlı oyuncağın haki yeşil renkte metal bir araba olduğunu belirterek, ürünün kod numarasının paket üzerinde yazıldığını bildirdi. Demiral’ın açıklamasında, “oyuncağın üzerindeki boyaların sağlık sorunları yaratabilecek seviyede kurşun içerme ihtimali bulunduğu” ifade edildi.

Açıklamada, “Toplatılan ürün, Mattel’in sözleşmeli olarak çalıştığı oyuncak parçalarının boyanması işini Hong Ling Da Plastic Cement Products Facility firmasına vermiş bulunan Early Light Industrial Co.Ltd tarafından üretilmiştir. İmal edilen boyanın güvenlik gereksinimleri ve standartlarına uymadığı, Mattel tarafından dünya çapında uygulanan ikincil ürün kontrollerinde anlaşılmıştır” denildi.

Mattel’in kurşun bazlı boya içerdiği için piyasadan çektiği oyuncakları üreten şirketin Çinli patronu Zhang Shuhong’da geçtiğimiz günlerde intihar etti.

Bu arada Mattel ebeveynlerin güvenini yeniden kazanabilmek amacıyla günlük gazetelere tam sayfa ilanlar veriyor. Verilen ilanlarda ‘Sizin çocuklarınız bizim de çocuklarımız’ sloganına yer veriliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.