Dev kitap zinciri satılık

ABD'nin en büyük kitapçı zinciri Barnes&Noble, hisse fiyatlarındaki keskin düşüşe dur demek için...

05.08.2010 - 00:00 | MediaCat

ABD’nin en büyük kitapçı zinciri Barnes&Noble, hisse fiyatlarındaki keskin düşüşe dur demek için kapısına satılık tabelasını koymaya hazırlanıyor. Amazon’un piyasaya çıkardığı Kindle’dan sonra, Apple’ın geliştirdiği iPad’le tavan yapan e-kitap teknolojisi ilk kurbanını vermeye hazırlanıyor. Özelikle ABD’de yoğun olarak satılan bu cihazlara paralel olarak insanların basılmış kitap yerine online kitaplara yönelmesi, ülkenin en büyük kitapçısı konumundaki Barnes&Noble’ın hisse fiyatlarını da ciddi biçimde düşürdü. Şirket yönetim kurulu da önceki gün yapığı açıklamayla hisselerin olması gerekenden çok daha aşağı seviyelerde olduğunu, bu yüzden de satış görüşmeleri yapması için bir alt komite görevlendireceklerini duyurdu. Açıklama öncesi, ilk seansta yüzde 7.1 düşüşle işlem gören Barnes&Noble hisseleri, ‘satılıyor’ söylentilerinin resmiyet kazanmasıyla birlikte bir günden yüzde 26 değer kazandı. 4 yıl öncesine göre hisselerinin değer kaybı yüzde 70’i bulan şirketin önceki gün borsa kapanışına göre piyasa değeri de 756 milyon dolar olarak hesaplandı. Hisselerdeki yüzde 26’lık artış hissedarlar tarafından da sevindirici bir gelişme olarak yorumlanırken, 4 yıl önce 150 milyon dolar kazanan hissedarlar, geçtiğimiz yıl ise 35 milyon dolarla yetinmek zorunda kaldı.

iPad’den önce hamle yaptı ama tutmadı
Şirketin hisselerindeki düşüşte e-kitap etkili olsa da, Barnes&Noble, bu teknolojiye uyumlu cihazını Apple’ın iPad’inden çok daha önce çıkardı. 2009 Kasım’ında ABD’de satışa çıkarılan Nook’un, iPad gibi WiFi ve 3G versiyonları bulunuyor. 3G destekli cihazın fiyatı 199, WiFi uyumlunun fiyatı ise 149 dolar. Amazon’un ürettiği Kindle’larda fiyat 139 ila 379 dolar arasında değişirken, iPad’lerde ise fiyatlar biraz daha yukarıda. iPad’in WiFi’lı en düşük modeli 499 dolardan, 3G’li en yüksek modeli ise 829 dolardan satılıyor.

aksam.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.