Derinin gerçek maliyeti

PETA'nın yeni deri karşıtı kampanyasının hedefi Urban Outfitters.

30.11.2021 - 12:36 | Simge Şenses

Derinin gerçek maliyeti

PETA, hayvan zulmünün karşısında duran çarpıcı kampanyalarına bir yenisini daha ekledi. Deri kıyafet ve aksesuarlarda kullanılan materyalin bir canlının cildi olduğunu hatırlatan yakın tarihli kampanyasıyla deriden vazgeçmeyen tüketicileri empatiye davet eden hayvan hakları organizasyonu, bu kez bu hatırlatmayı daha somut bir tasvirle yapma yoluna gitti.

Urban Outraged adlı yeni bir girişim başlatan PETA, bu kez açıkça Anthropologie ve Free People gibi markaları da barındıran Urban Outfitters grubunu hedef aldı. UrbanOutraged.com adlı bir site kuran PETA, burada gerçek insan derisinden yapılmış gibi görünen çeşitli giysi ve aksesuarları satılık izlenimi yaratarak görücüye çıkardı. Elbiselerden çantalara kadar her ürüne bir insan adı veren PETA’nın başkan yardımcısı Tracy Reiman bu hamlenin ardındaki içgörüyü şöyle açıkladı: “Bir ineğin derisi kendisine aittir ve bir mezbahada sizin ya da benim hissedebileceğimiz kadar korku ve acı hisseder. Bu sebeple sitedeki her giysi veya aksesuar, modanın bir parçası olmak için kendisini ‘feda etmiş’ hayali kişilerin adını taşıyor.”

PETA, kullanıcılara arkadaşlarına ve ailelerine göndermeleri sahte hediye kartları da sunuyor. Herhangi bir maliyeti ve değeri olmayan bu kartlarla girişimin bilinirliğini artırmayı hedefleyen kuruluş, bu yolla sitenin ziyaretçilerine paradan daha değerli bir bilgi sunuyor: derinin gerçek maliyeti.

Kaynak: Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.