D&AD Festival izlenimleri – 1

MediaCat Londra'dan bildiriyor: D&AD Festival 2016!

21.04.2016 - 15:02 | Tuğba Özögretmen

D&AD Festival izlenimleri - 1

D&AD bu yıl ilk kez “festival” kimliğiyle görücüye çıktı. Sektörün yeni “creative hub”ı olma iddiasındaki D&AD Festival, dört ayrı sahnede toplam 150 konuşmacıyı ağırlıyor. Bu yıl ilk kez D&AD Awards Judging kapalı kapılar ardında gerçekleşirken, ana oturumların arasına yerleştirilmiş jüri panellerinde, tüm kategorilerde öne çıkan işlere ilişkin ipuçları veriliyor. Bu yılı diğerlerinden farklı kılan özelliklerden bir diğeri, Professional, Next ve New Blood Awards’a katılan işlerin mekânın duvarlarında sergileniyor olması.

Gelelim festivalin detaylarına… D&AD’nin klasikleşmiş kalıplara sığan bir festival olmasını beklemek hata olurdu. Festival, Londra’nın Karaköy’ü olarak adlandırabileceğimiz Shoreditch’e oldukça yakın bir mesafede yer alan Old Truman Brewery’de gerçekleşiyor. Görece küçük bir alana yayılmış olan festival, bahsettiğimiz sergilerin dışında, 10’a yakın markanın standıyla renkleniyor. Artırılmış gerçeklik deneyimi ve çizimlerinizi bir tişörte aktararak festival anısı saklamanıza olanak sağlayan Adobe MakeIt Experience gibi standların dışında, festivalin uluslararası kimliğini sağlamlaştıran daha sıradışı standlar da mevcut. Yurtdışında çalışan İrlandalı tasarımcılar için kurulan ICAD ve Graphic Design in China’nın Çinli tasarımcıların işlerini sergilediği bölümler bu açıdan oldukça enteresan.

İlk günün ilgi çeken isimleri

Yıl boyu gerçekleşen Training Session’lar da bu yıl festivalin içine dahil edildi. Festival alanına çok yakın bir mesafede gerçekleşen workshop’ların ilk günü yoğun katılımlara sahne oldu. İlk gün Adobe Stage ana sahnesinde ilgi çeken isimlerden biri de Beyaz Saray Kreatif Direktörü ve Dijital Stratejisti Ashleigh Axios oldu. Axios sahneye katılımcıları şaşırtan bir haberle çıktı. Geçtiğimiz hafta işinden ayrıldığını söyleyen Axios’un bu haberi ufak bir hayal kırıklığı yaratsa da, deneyimli kreatif, Barack Obama ve Michelle Obama’nın, tam anlamıyla “kendi”leri olarak boy gösterdikleri dijital stratejinin detaylarını dinleyicilerle paylaştı.

Festivalde bir diğer ilgi çeken isim olan Publicis.Sapient CCS’su Gaston Legorburu “Storytelling In An Attention Deficit World” isimli konuşmasında markayı değil tüketiciyi kahraman yapan; marka dünyasına değil tüketicinin dünyasına odaklanan “storyscaping” yaklaşımının detaylarını paylaştı. Saatler 17:00’yi gösterdiğinde, sahnede canlı olarak olmasa da, bir video bağlantısıyla festivale katılan ünlü İngiliz tasarımcı ve illüstratör Ralph Steadman, çalışma alanının kapılarını dinleyiciler için açtı. Duvarlarını süsleyen fotoğraflardan kalemlerine dek, çalışma disiplinini meydana getiren tüm detayları paylaşan Steadman, D&AD Başkanı Andy Sandoz’un sorularını yanıtladı.

İkinci günden kareler

Üç gün sürecek olan festivalin ikinci günü kısa süre önce start aldı. İkinci günde sahnede olacak isimler arasında Mısırlı reklam yönetmeni Ali Ali, YouTube Head of Culture and Trends Kevin Allocca ve Dentsu Inc. Kreatif Direktörü Yoshihiro Yagi gibi isimler var. Detaylar için beklemede kalırken, festival alanına göz atmak için sizi şöyle alalım…

[GaleriEkle url=”/galeri/dad-festival-izlenimleri/”]

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.