Çukurova Medya Grup Başkanı Serdar Çaloğlu: Ortak arayışımız yıl sonuna kadar sonuçlanır

Akşam gazetesi ve Show TV’nin el değiştireceği üzerine çıkan haberleri MediaCat olarak Çukurova Medya Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Çaloğlu’na sorduk…

15.08.2007 - 13:32 | MediaCat

Türk medyasına son yıllarda yabancı yatırımcılardan büyük ilgi var. News Corp. TGRT’yi alarak Fox markasıyla bu piyasaya girdi, birkaç yıl önce TMSF Uzan Grubuna ait birkaç radyoyu CanWest’e satmıştı. Yine TMSF’nin el koyduğu Merkez Grubu için isimler telaffuz ediliyor ve bir de Çukurova Grubu var. Özellikle bu yılın başından beri sürekli yabancı firmalarla ismi anılan Akşam gazetesi ve Show TV’nin el değiştireceği üzerine çıkan haberleri MediaCat olarak Çukurova Medya Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Çaloğlu’na biz sorduk…


Show TV ve Akşam’ın satılacağı yönünde dedikodular bitmiyor. Bu haberlerin doğruluk payı ne kadar? Akşam ve Show TV’ye yabancı talip var mı?

Terminolojik olarak ne Akşam ne Show TV satılmayacak. Yabancı ortak alacağız. Axel Springer’in Doğan Gurubu’yla ortaklığındaki mantık gibi biz de bir şey satmayacağız, bir yatırım ortaklığına gideceğiz. Ticaret Kanunu’na göre yüzde 49’una kadar ortak alabilirsiniz. İdare de sizde kalır. Hala siz yönetirsiniz. Bizim burada ne Akşam gazetesinde ne Show TV’deki yöneticilerimizin hiçbiri bizim irademizin dışında değişmeyecek. Medya şirketi demek insan kaynağı demek. Onlar da buraya insan kaynaklarına yatırım yapmak üzere geliyorlar. Hiçbiriyle yüzde 51 hisse için konuşmuyoruz. Hep yüzde 20 ila 40 arası için konuşuyoruz.


Hangi yayın organlarınız için konuşuyorsunuz bu oranları?

Çukurova bünyesinde bulunan bütün medya kuruluşları için. Turkmedya dediğimiz çatının altında bulunan dört gazete, iki radyo, dergi grubu, açıkhava şirketimiz için. SkyTürk ve Show TV gibi şirketlerimizin, yöneten hisse dışında kalan yatırımcı hissesi dediğimiz kısmını yatırımcıya sunuyoruz. Süreçler devam ediyor. Çok iştah var, çok ilgi var yatırımcılardan. Bu yıl sonundan önce bitirmiş oluruz. Bu işler bir takvime bağlıdır adım adım ilerler.


Kimler bu iştahlı talipler?

İsim veremiyorum ama saklamak niyetiyle değil. Aramızda gizlilik arlaşması var. O gizlilik anlaşmasının sebebi de şu: Görüştüğümüz yabancı yatırımcıların hepsi kendi ülkelerinde halka açık şirketler. Halka açık şirket oldukları için spekülatif bilgi yerine kendilerinin açıklama yapması gerekiyor. Karar olmadan da açıklama yapmıyorlar. Anlaşmamız gereği söyleyemem.

Serdar Çaloğlu ile yaptığımız söyleşinin tamamını MediaCat’in Eylül sayısında okuyabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.