MediaCat

Corona günlerinde neyi nereden izliyoruz?

Evde kaldığımız bugünlerde hangi streaming platformunda nasıl değişimler yaşandı?

Corona günlerinde neyi nereden izliyoruz?

Coronavirus’süz günlerde yabana attığımız televizyon ekranına, evde kaldığımız günlerde daha fazla sarıldığımız kesin. Ancak alternatif ekran arayışlarına çare olan streaming platformlarında da büyük hareketlilikler var. Biz de yaklaşık son 10 günlük dönemde yaşanan bu olağandışı hareketliliğin peşine düştük.

Bu dönemde Netflix’e olan ilgi malumunuz. Ancak platform herhangi bir veri paylaşımı yapmaktan kaçınıyor. Elimizde neler mi var? En azından TBWA\Istanbul Chief Media Officer Nüzhet Algüneş’in ve TBWA\Istanbul’un Corona Günleri isimli data paylaşımlarından biliyoruz ki; Google aramalarında Netflix kelimesinin aranması ve film izleme konusundaki arama hacmi dikkat çekici boyutlara ulaştı. Bu yoğun ilgilinin sonucunda Netflix, Avrupa’daki yayın hızında 30 gün boyunca yavaşlatma uygulayacağını duyurdu. Dün itibarıyla Netflix Türkiye Top 10 listesi ise şöyle:

1. Freud
2. Karakomik Filmler
3. The Platform
4. Elite
5. 7. Koğuştaki Mucize
6. La Casa de Papel
7. Hakan: Muhafız
8. Toy Boy
9. Addicted
10. Pandemic

Türkiye’deki diğer bazı streaming platformlarında da dönemsel değişimler gözlemleniyor. Bunların başında izleme saatlerindeki değişimler, özellikle canlı haber yayınlarının izlenmesinde artış, virüs ve pandemi içerikli türlere olan ilgideki yükselme başı çekiyor.

Evde vakit geçirmeye başladığımız yaklaşık son 10 günlük süreçte BluTV trafiği nasıl değişti?

Deniz Şaşmaz Oflaz, bluTV İçerik Direktörü

Sosyal izolasyon döneminde insanlar kendilerini meşgul tutmak ve panikten uzaklaşmak için evde yapılabilecek keyifli etkinliklere yöneldi. Bu etkinliklerin başında da online platform üzerinden içerik izlemenin geldiğini görüyoruz. Üye sayısı ve izlenme oranlarındaki artış bize, insanların Sağlık Bakanlığı ve pek çok yetkilinin sürekli olarak tekrarladığı önlemlere uyduğu ve evde daha çok vakit geçirdiği bilgisini veriyor. BluTV’de de buna paralel olarak 12 Mart itibariyle günlük izleme yapan kişi sayısı yüzde 59, kişi başı izleme süresi ise yüzde 51 arttı. En çok izleme yapılan saatler ise 21:00 ve sonrası oldu.

Mobil ve masaüstü kullanım oranları nasıl değişti?

Web ve mobil cihazlar ve Smart TV gibi tüm cihazlardaki izlenme oranları arttı. En büyük artış ise yüzde 53’lük bir oran ile Smart TV’lerde. Bu oranın evde geçirilen sürenin artmasına paralel olarak yükseldiğini görebiliyoruz.

İçerik türlerinin tercihi anlamında bir değişim yaşandı mı?

BluTV’de özellikle canlı haber kanallarının izlenme sayılarının artışından söz edebiliriz. Gündeme dair sıcak gelişmeler nedeniyle haber takibinin arttığı düşünüldüğünde, canlı yayın kanallarının takibindeki artışı açıklayabiliyoruz. BluTV’nin canlı yayın özelliği üzerinden haber kanallarının izleme süreleri yaklaşık yüzde 50 artış gösterdi.

Ayrıca pandemi gündemi ilgiyi, virüs ve felaket senaryolu filmlere yöneltti. Buna paralel olarak Train to Busan, Sarmaşık, War of the Worlds ve Snowpiercer gibi filmler en çok izlenen içerikler arasına girdi.

Bu dönemde en çok izlenen içerikler hangileri oldu?

BluTV özel yapımlarından Sokağın Çocukları, Aynen Aynen, Pavyon, Ankara Havası, Ganyan; yabancı özel içeriklerden ise The Handmaid’s Tale, The New Pope, The Pier ve The Walking Dead en çok izlenen içerikler arasında yer alıyor.

Yaş ve cinsiyet özelinde baktığımızda ise kadınların en çok Aynen Aynen’i, erkeklerin ise Sokağın Çocukları’nı izlediklerini görüyoruz. Kadın ve erkeklerde canlı yayın haber kanalları sabah ve akşam saatlerinde en çok takip edilen içeriklerden oldu.

18-30 yaş arası genç kitle ise Bartu Ben ve Kafalarına Göre içeriklerine büyük ilgi gösterdi. Aynı kitle ZeroZeroZero, The Pier ve Viking içeriklerini yoğunluklu olarak izledi.

PuhuTV

14-17 Mart döneminde puhutv izlemelerinde yüzde 104’lük bir artış meydana geldi. Gerçek izleyici erişimleri 17 Mart’ta en yüksek değerine ulaşarak 400 bini aştı. En çok stream alınan saatlere bakıldığında da 1-12 Mart ve 14-25 Mart dönemlerinde farklılıklar olduğu görülüyor.

PuhuTV’de en çok stream alınan zaman dilimleri

Pick Saatler
1-12 Mart 14- 25 Mart
00:00 21:00
22:00 16:00
20:00 22:00
23:00 15:00

Bu zaman diliminde içeriklere göre de değişimler yaşandı. Bazı içerikler normal seyrini sürdürürken bazı arşiv kült TV dizilerinde ciddi oranlarda artışlar görüldü.

Evde kaldığımız dönemde PuhuTV’de en çok izlenen ilk 5 film

Açlık Oyunları
Uyumsuz
Bi Küçük Eylül Meselesi
Açlık Oyunları 2 : Ateşi Yakalamak
Korkuya Uyanış

Bu dönemde platformda kadınların en çok izlediği dizi ve türlere bakıldığında ise şyle bir tablo ortaya çıkıyor.

Kadın izleyicilerin en çok izledikleri diziler

14- 25 Mart
Sefirin Kızı
Çukur
Zemheri
Jet Sosyete
Şahsiyet
Babil
Kiralık Aşk

Kadın izleyicilerin en çok tercih ettikleri kategoriler

14- 25 Mart
Yabancı Filmler
Yeşilçam Efsanesi Unutulmaz Yerli Filmler
Aksiyon, Macera
Romantik Komedi

14-25 Mart döneminde erkek izleyicilerin en çok tercih ettikleri dizi ve içerik türleri ise şu şekilde sıralanıyor:

Erkek izleyicilerin en çok izledikleri diziler

14- 25 Mart
Çukur
Kuzey Yıldızı İlk Aşk
Şahsiyet
Sefirin Kızı
Jet Sosyete
Babil
İçerde

Erkek izleyicilerin en çok tercih ettikleri kategoriler

14- 25 Mart
Yabancı Filmler
Aksiyon, Macera
Yeşilçam Efsanesi Unutulmaz Yerli Filmler
Yerli Komedi

Evde vakit geçirmeye başladığımız yaklaşık son 10 günlük süreçte Turkcell TV+ trafiği nasıl değişti?

Ataç Tansuğ, Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Okulların erken tatil edilmesi, ardından uzaktan eğitime başlanması ve birçok işyerinin evden çalışma sistemine geçmesiyle birlikte televizyon platformumuz TV+’ın kullanımında büyük bir artış yaşandı. Bu dönemde TV+ mobil uygulamaya yönelik ziyaretlerde yüzde 60’lık bir artış oldu. Aynı dönemde en çok kullanıcı girişi Android platformdan gerçekleşti. Bu süre içerisinde TV+’ta film ve dizi izlenme sayısı da iki katına çıktı.

İçerik türlerinin tercihi anlamında bir değişim yaşandı mı? Bu dönemde en çok izlenen içerikler hangileri oldu?

TV+ platformuna yönelik ziyaretler, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamalarıyla birlikte anlık olarak son zamanların en yüksek rakamına ulaştı. Özellikle haber kanalları en çok izlenen kanallar olarak kayıtlara geçti. Haber kanallarının yanı sıra dizilerin yeni bölümlerini veren kanallar da oldukça fazla izlendi.
Bu dönemde TV+’ta en çok izlenen film Salgın (Contagion) oldu. En yakın izlenen filme oranla üç kat fazla izlendi.

Salgın’ın ardından en fazla izlenen diğer yapımlar ise Görevimiz Tehlike, Başlat: Ready Player One ve 5. Dalga. İzlenme oranlarının arttığı dönemde TV+’ın özelliklerinden “listeme ekle”nin kullanımı da 3-4 kat artış gösterdi. Evlerinde TV+ izleyen kişilerin izleme listeleri oluşturmaya başladıklarını belirledik. En çok listeye eklenenler içerikler sırasıyla; Dünyalar Savaşı, Salgın, Mission: Impossible – Yansımalar, Kukuli ve Joker olarak devam ediyor.

BİP kullanımında ne tür değişimler gözlemlediniz?

TV+’ın yanı sıra müşterilerimize sunduğumuz diğer birçok dijital ürün ve servisimizin de kullanımında artış yaşandı. Evden çalışma dönemine geçişle birlikte iletişim ve yaşam platformu BiP’te 10 kişiye kadar yapılabilen grup görüntülü görüşme süresi üç kat arttı. Bilgisayar ve tablet üzerinden kullanılabilen BiP web kullanımı ise yüzde 55’lik artış gösterdi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.