Çocuk Gelin’in 8 Mart özel sayısını kaçırmayın(!)

Catapult kadın haklarına çarpıcı biçimde dikkat çekiyor.

05.03.2014 - 16:46 | Haluk Kasarcı

Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedefleri’nin beşinci maddesi olan “Gebelikte anne ölümünü engellemek ve üreme sağlığını tesis etmek” amaçlarıyla kurulan Women Deliver’ın, internette faaliyet gösteren ve kadın hakları özelinde kurgulanan projelere fon yaratma amacı güden Catapult adlı alt-organizasyonu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü fırsat bilerek bir dizi ilan hazırladı.

The Cover Stories adlı kampanya çocuk gelinler, fuhuşa zorlanan çocuklar ve genç yaşta çalışmaya mahkum edilen çocukların hikâyelerini çarpıcı biçimde gözler önüne seriyor. Alışılagelmiş moda ve gençlik dergisi kapaklarının politize edilerek yeniden tasarlandığı kampanyada Çocuk Gelin – İyi Kölebakıcılığı ve On Üç gibi hayalî dergiler yer alıyor.

Her biri birbirinden önemli birçok soruna parmak basan hayalî dergilerin üzerinde “583 tecavüz, kezzap saldırısı ve kaçırma hikâyesi”; “Asla unutamayacağınız ama hep unutmak isteyeceğiniz düğün”; “Gerçekten işe yarayan cezalar”; “Kölem olduğuna göre her şeyi yapacak zamanım var” ve “Erkek arkadaş mı yoksa p..k mi? Partnerinizin sizi satıp satmadığına ilişkin ipuçları” gibi şoke edici konu başlıkları yer alıyor.

Catapult’un kurucusu ve aynı zamanda kreatif direktörü olan Maz Kessler kampanyaya ilişkin yaptığı açıklamada ilanların neden bu denli agresif olduğuna “İnsanları gerçekten sinirlendirip onları bir şeyler yapmaya sevk etmek istedik” sözleriyle açıklık getiriyor.

Bu yıl daha iyi bir Kadınlar Günü geçirilmesini sağlamak için Catapult.org/coverstories adresi üzerinden kampanyaya destek vermek mümkün.

Kaynak: Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.