Coca-Cola dördüncü çeyrekte kârını yüzde 55 artırdı

Coca-Cola'dan dördüncü çeyrek sonuçlarına ilişkin olarak yapılan açıklama göre, 2008 yılı dördüncü çeyrek rakamlarına göre...

15.02.2010 - 00:00 | MediaCat

Coca-Cola’dan dördüncü çeyrek sonuçlarına ilişkin olarak yapılan açıklama göre, 2008 yılı dördüncü çeyrek rakamlarına göre, 995 milyon dolar yani hisse başına 43 sent olan şirket karı, 2009 yılı aynı dönem yüzde 55’lik artışla 1.54 milyar dolara yani hisse başına 66 sente çıktı.

2007 yılı dördüncü çeyrekte ise hisse başı karlılık 21 sent olmuştu. Şirket gelirleri ise, 2009 yılı 2008 yılına oranla altı satış günü kısa olmasına rağmen yüzde 5.3 artarak 7.51 milyar dolara yükseldi. Yaşanan artışta Asya ve Latin Amerika’daki gelişmekte olan pazarlarda yaşanan tüketici harcamalarındaki yükselişin önemli etkisi bulunuyor.

Dünya genelinde satış hacminde yüzde 6’lık artış
Gelişmekte olan ülkelerde yaşanan artışla beraber, Hindistan ve Çin’deki büyük sıçramanın da etkisiyle Coca-Cola’nın dünya genelindeki satış hacmi yüzde 6’lık yükseliş yaşadı. Coca-Cola’nın gazlı içeceklerinin satış hacmi yüzde 3 artarken, Coca-Cola markasındaki artış yüzde 4 olarak gerçekleşti. Gazsız içecekler kategorisinde ise satış hacmi artışı yüzde 9 oldu.

Muhtar Kent: “Tünelin sonunda ışık görünmeye başladı”
Konuyla ilgili açıklamasında bir yıl öncesine oranla tüketici güveninin arttığını belirten Coca-Cola Şirketi Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent, “İnsanlar artık tünelin sonunda ışık görmeye başladı. Pek aydınlık olmayabilir fakat bundan öncesi kapkaranlıktı” diye konuştu. Kent, “Japonya, Avrupa ve Kuzey Amerika gibi gelişmiş dünyada iyileşme yavaş olacak, bunun farkındayız. Buna hazırlıklıyız ve uzun vadeli büyüme hedeflerimiz doğrultusunda, büyümeyi hızlandırmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz” dedi.

Coca-Cola: 2010’da 1.5 milyar hisse senedi alınacak
Coca-Cola, altyapı oluşturma ve geliştirmeye devam ettiği Çin ve Hindistan’da kâr paylarının yavaş yavaş yükselttiğini ifade ediyor. Şirket 2010 yılında yaklaşık 1,5 milyar hisse senedi satın alacağını, 2009’da da aynı miktarda hisse senedi satın almış olduğunu açıkladı. Şirket, bu alımın faaliyet kârını olumlu bir biçimde etkileyeceğini öngörüyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.