CNBC-e Tüketim Endeksi Nisan ayında geriledi

CNBC-e Tüketim Endeksi Nisan ayında bir önceki aya göre %1,46 azalarak 165,66; mevsimsel olarak düzeltilmiş tüketim endeksi de...

12.05.2009 - 09:50 | MediaCat

Vergi indirimlerinin yarattığı talep patlaması Mart ayı endeksinin güçlü bir şekilde artmasına yol açtı. Nisan itibarıyla yaşanan talep doygunluğu tüketim endeksinin hafif de olsa gerilemesine sebep oldu.

CNBC-e Tüketim Endeksi Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1,46 azalarak 165,66; mevsimsel olarak düzeltilmiş tüketim endeksi de yüzde 1,73 gerileyerek 125,20 değerini aldı. Nisan ayında yaşanan düşüşe rağmen yıllık bazda bakıldığında tüketim endeksinin son iki aydır artışta olduğu görülüyor.

Sektörel bazda bakıldığında düşüşte iki sektörün önemli payı olduğu gözlemleniyor: otomobil ve giyim. Özellikle otomobilde vergi indirimiyle Mart ayının ikinci yarısında satışların çok yüksek olması stokları büyük oranda eritmişti ve talep büyük oranda karşılanmıştı. Bu nedenle, Nisan ayında satışlar bir miktar geriledi. Giyim de ise yeni sezon nedeniyle yüksek açılan fiyatların talebi bir önceki aya göre düşürdüğünü tahmin ediyoruz. Elektronik cihazları da içeren ev eşyası sektöründe ise satışlar hafif bir yükselme göstermesine rağmen mevsimsel olarak düzeltilmiş seyirde geriliyor.

Bunlar dışında kalan sektörlerden gıda, mobilya ve konut sektörleri ile İstanbul Boğazı köprü geçişi ve benzin tüketiminde bir önceki aya göre hafif artışlar söz konusu. 2008 yılının son çeyreğinde endeks hem aylık hem yıllık bazda önemli bir düşüş göstermişti.

Mart ayında hem aylık hem yıllık bazda bir artış izlendi. Nisan ayında ise endeks aylık bazda gerilerken yıllık bazda yüzde 5,84 artış gösteriyor. Aylık bazda bir düşüş olsa bile yıllık bazda son iki aydır bir artış yaşanıyor. Yılın ikinci çeyreğinde, özel tüketim harcamaları son iki çeyreğe göre bir miktar toparlanma sinyali veriyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.