MediaCat

Cinsel şiddete karşı pembe bileklik

Meksika’dan cinsel şiddete karşı bir örgütlenme hikâyesi.

Cinsel şiddete karşı pembe bileklik

Meksika’nın yaklaşık dokuz milyon nüfuslu başkenti Meksiko, kadınlara yönelik cinsel şiddetin en fazla görüldüğü şehirlerin başında geliyor. Her gün binlerce kadının cinsel tacize maruz kalmasına rağmen, yaşanan her 10 vakadan yalnızca biri resmi makamlara bildiriliyor.

Cinsel şiddet olaylarından bir hayli şikâyetçi olan Meksikolu kadınlar için geliştirilen SafeTag adlı bileklik formundaki mobil cihaz ise kadınların kendi aralarında bir iletişim ağı kurmalarına olanak sağlıyor. Mobil uygulamayı yüklenmesi ile birlikte, sisteme 10 yeni arkadaş davet ediliyor ve böylece kadınlar arasında bir tür güvenlik&haberleşme ağı oluşturulmuş oluyor. Herhangi bir tehlike durumunda bileklik aracılığı ile akıllı telefona sinyal yollanıyor; çevrede bulunan diğer kadınlar da durumdan haberdar ediliyor.

Kampanya kapsamında hazırlanan videoda görüldüğü üzere, sistemden elde edilen istatistikler sayesinde şehrin en tehlikeli bölgelerinin de haritası çıkarılmış. Dahası, resmi makamlara bildirilen cinsel şiddet olaylarında da yüzde 56,7’lik bir artış meydana gelmiş.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.