Çin’de sigara reklamları 2011’e kadar yasak

Dünyanın en büyük sigara üreticisi ve tüketicisi olan Çin, bütün medya alanlarındaki

29.08.2007 - 09:03 | MediaCat

Dünyanın en büyük sigara üreticisi ve tüketicisi olan Çin, bütün medya alanlarındaki sigara reklamlarının 2011’e kadar yasaklandığını açıkladı.

Beijing News gazetesinin haberine göre, 300 milyon ‘tiryaki’ sigara içicisine sahip olduğu belirtilen Çin, bu özelliğiyle uluslar arası sigara şirketlerinin cezbederken, sağlık kuruluşlarının da sık sık endişelerini bildirmesine neden oluyordu.

Çin Tütün Kontrol Kurumu başkanı Xu Guihua, gazeteye yaptığı açıklamada, hükümetin sigara reklamlarını kontrol altına almak için ciddi çalışmalar yaptığını ve sonunda bu kararın alındığını söyledi.

Pekin hükümeti, sigara içilmesini azaltmak için daha önce de sıkı kurallar getirmiş, ancak en büyük problem olarak konuyla ilgili ulusal düzenlemelerin giderek azaldığı gösterilmişti. Çin’de halka açık ulaşım alanlarında sigaranın yasaklanmasına rağmen, halen lokantalarda ve hatta hastanelerde bile içenlere rastlanabiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Mayıs ayında yayınladığı raporunda, Çin’de bir an önce önlem alınmadığı takdirde 2020 yılına kadar her yıl 2.2 milyon kişinin sigaradan öleceği kaydedildi. Ülkede 2005 yılında getirilen bazı düzenlemelerde, sigara satış makinelerinin kullanımı yasaklanmış, sigara reklamları, promosyonları ve sigara şirketlerinin sponsorlukları da beş yıl süreyle durdurulmuştu.

Dünyanın en ucuz sigaralarının bulunduğu Çin’de 0.08 dolar’a her türlü keyif maddesine ulaşılabiliniyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.