Chrysler LLC ve Fiat Grubu global strateji anlaşması imzaladılar

Chrysler LLC ve Fiat Grubu yeni bir oluşuma imza attılar. Bu yeni oluşum özellikle Chrysler’e...

21.01.2009 - 15:34 | MediaCat

Chrysler LLC ve Fiat Grubu yeni bir oluşuma imza attılar. Bu yeni oluşum özellikle Chrysler’e finansal kapasite konusunda daha rekabetçi olabilme, idareli yakıt tüketimi sınıfında üretim hattı ve Chrysler’in parçalarını kendi üretim alanlarında imal etme imkanı sağlayacak. Fiat Grubuna da önemli ve büyüyen kilit piyasalara dağıtım konusunda güç sağlamanın yanısıra maliyet konusunda da önemli tasarruf fırsatları oluşturacak. Anlaşma ile birlikte bundan sonra Fiat, Chrysler’e yönetim konusunda da destek olup, Amerikan Maliye Bakanlığı’nın Chrysler’den talep ettiği finansal kapasiteyi koruma konusunda yardımcı olacak.

Geçen yıl kendi içindeki yeniden yapılandırma sürecinde Fiat Grubu son derece başarılı olarak öne çıkmıştı. Bu birleşme ile taraflar birbirlerinin dağıtım ağlarını kullanabilme avantajı sağlarken, ayrı ayrı üretim yapabilme ve global bir üretim merkezi oluşturabilme imkanı da sağlayacak.

Teklif edilmiş olan bu birleşme Amerikan Maliye Bakanlığının Chrysler’i finanse etmesi konusundaki kayıt ve şartlarına uyumlu olacak. Amerikan Maliye Bakanlığı’nın kredi anlaşmasına göre taraflar Chrysler’in yeniden yapılandırılması sürecinde, alacaklılar, çalışanlar, Amerikan Otomotiv Çalışanları Sendikası, bayiler, tedarikçi firmalar ve Chrysler finansmanına katkıda bulunacaklar. Bu gelişmeler Chrysler’in uzun vadeli finansal kapasitesini oluşturması konusunda büyük katkı sağlayacak. Birleşmenin sona ermesi ise Amerikan Maliye Bakanlığı ve tarafların da durum tespiti ve denetimlerin onaylanması şartıyla gerçekleşebilecek.

Yüzde 35 Sermaye Paylaşımı…

Bu birleşmede şehir içi ve kompakt sınıf araçlar, ürün ve platform paylaşımı, Chrysler’in mevcut ürün portföyünü genişletme, çevre dostu ve tutumlu yakıt teknolojileri dahil her alanda teknoloji paylaşımını kapsayacak. Ayrıca Kuzey Amerika dışındaki geniş pazarlara erişim imkanı gibi önemli konularda Fiat Grubu’nun stratejik varlıkları ve desteği göz önüne alındığında Fiat Grubu, Chrysler’den başlangıçta yüzde 35 oranında sermaye paylaşımı elde edecek. Bu birleşmede Fiat Grubunun, Chrysler’e gelecekte nakit olarak yatırım yapması veya finansman sağlaması tasarlanmıyor.

Konuyla ilgili olarak Fiat Grubu’nun CEO’su Sergio Marchionne “Fiat ve Chrysler bu teşvik edici birleşmede gösterdikleri sorumluluk ve kararlılık sayesinde, otomotiv sektörünün günümüzde süratle görüntüsünün değişimi konusunda global süreçte çok önemli bir mihenk taşı özelliği elde etmişlerdir. Bu anlaşma iki şirketede yenilikçi ve çevre dostu üretimlerde ve Fiat ın düşük maliyetler sayesinde kar sağlamada lider olarak kabul edildiği uygun otomotiv pazarları bulabilme konusunda fırsatlar yaratacaktır.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Chrysler LLC Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Bob Nardelli ise, Chrysler/Fiat ortaklığının dünya çapında yeni bir yarışmacı ve potansiyel bir güç olabilmek için mükemmel bir uyum olduğunu söylerken kendilerine bu birleşmenin Kuzey Amerika dışında bir dağıtım ağı, üretim, düşük maliyetlerle dizayn yapabilme, mühendislik, satın alabilme, satış ve pazarlama gibi stratejik faydalar sağlayacağına inandığını belirtti. Nardelli ayrıca bu işlemin bayilerinin ve müşterilerinin düşük yakıt tüketimine ve emisyonuna sahip olan rekabetçi araçlara sahip olabilme imkanı sağlayacağını ve en önemlisi bu ortaklık sayesinde Amerikalı vergi mükelleflerininin yaptıkları yatırımların uzun vadede Chrysler in finansal kapasitesini ve Chrysler markalı ürünlerini garanti altına alacağını sözlerine ekledi.

Amerikan Otomotiv Çalışanları Sendikası Başkan Yardımcısı General Holiefield ise “Bu bizler için mükemmel bir haber ve bu yeni oluşumu destekleyip onlarla beraber Chrysler için çalışabilmek için sabırsızlanıyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.