MediaCat

CHP’nin ajansı ayakkabı kutusunu anlattı

Son 10 güne iddialı yapımlarla giren CHP kampanyasının yaratıcılarının ağzından stratejisi.

CHP’nin ajansı ayakkabı kutusunu anlattı

Seçim kampanyalarında televizyon mecrasını da aktif olarak kullanan iki parti; AK Parti ve CHP, geçtiğimiz günlerde yeni reklam filmleriyle seçmenlerin karşısına çıktı. AK Parti ‘bayrak’ ve ‘İstiklal Marşı’ üzerinden milliyetçi duygularla hareket eden seçmene seslenmeyi tercih ederken, CHP kararsızlara hitap ediyor.

Her ne kadar AK Parti’nin filmi şu an için YSK engeline takılmış görünse de, her iki parti de yollarına bugüne kadar izledikleri iletişim stratejilerini farklılaştırarak devam edecek gibi görünüyor. CHP’nin izlediği stratejiyi ve yarışın son haftasında yükselen rekabeti kampanyanın yaratıcısına sorduk.

“Türkiye’nin birleştirici gücü”

Necati Özkan CHP'nin kampanya stratejisini anlattıCHP’nin seçim kampanyasını yürüten yaratıcı ajans Öykü Dialogue International‘ın başkanı Necati Özkan, kampanyanın arkasındaki strateji için şunları söylüyor: “İster yerel seçim olsun, isterse genel seçim, iknanın kuralları aynıdır. Seçmenin tercihini etkileyen üç unsur vardır: lider, partinin ideolojisi ve değerler bütünü, partinin programı ve somut sorunlara somut çözüm önerileri… Bu 3 temel unsur arasında en önemlisi parti lideridir. Seçmenler partiye ya da ideolojiye değil, lidere oy verir.”

“Biz, CHP için dört aşamalı bir kampanya planladık. Bir seçim kampanyasının en önemli ikna aracının partinin lideri olduğu gerçeğinden yola çıkarak, kampanyanın ilk aşamasında sadece Kemal Kılıçdaroğlu‘nun yer aldığı filmler kullandık. Böylece CHP kampanyasına, CHP’nin ‘Türkiye’nin birleştirici gücü’ olduğu mesajını doğrudan Sayın Kılıçdaroğlu’nun ağzından ilan ederek başladık. Bu aşama birbirini tamamlayan 20’ye yakın filmden oluştu. Hem zaman yetersizliği, hem be bütçe sıkıntısından bunların sadece bir kısmını TV kanallarında kullanabildik.”

“Hazırlık döneminde son 12 yılda tek merkezden, alt yazılarına kadar yönetilen organize medyanın CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu algısını bilinçli biçimde tahrip ettiğini çeşitli araştırmalarla görmüştük. Kılıçdaroğlu’nun kampanyanın ilk aşamasında seçmenlerin karşısına çıkmasının bir diğer neden bu organize algı tahribinin restorasyonu içindi.”

“Varlık içinde, birlik içinde, özgür biçimde”

“Kampanyanın ikinci aşamasında yine Sayın Kılıçdaroğlu ile vaatleri sıralamaya başladık. Varlık içinde, birlik içinde, özgür biçimde yaşayacağımız bir Türkiye kurmayı vaat eden CHP’li belediyelerin nasıl belediyeler olacağını anlattık.”

“Kampanyanın üçüncü aşaması ise yerel yönetimlerde sıkça karşılaşılan problemlere CHP’nin çözüm önerilerini anlatan animasyon filmlerden oluştu. ‘CHP söz veriyor’ başlıklı bu seride 20 farklı vaat arasından en önemli gördüğümüz 4 tanesine televizyonda yer verdik. Geriye kalanları da dijital mecralarda ve basın ilanlarında kullandık.”

Testimoniallar

“Kampanyanın son aşamasında daha önce CHP’ye hiç oy vermemiş seçmenlerin dikkatini çekmeyi hedefliyoruz. Son aşama için yayınladığımız ilk filmlerde, farklı kesimlerden gerçek seçmenlerin neden bu kez CHP’yi tercih edeceklerini kendi ağızlarından aktardık.”

Simit ve ayakkabı kutusu filmleri

“Geçtiğmiz hafta yayına aldığımız reklam filmleri, kampanyanın son aşamasının ikinci bölümü için çekilmişti. Dolayısı ile AK Parti’nin reklam filmine bir cevap niteliği taşımaktan çok, uzun soluklu bir kampanyanın son aşaması olarak planlanmıştı. AK Parti’nin 3 dakika uzunluğunda bir bayrak filmi yayına sokacağının duyumlarını basından alır almaz, son hamle olarak yayınlamayı planladığımız 2 filmimizin yayın tarihini öne çektik.”

“CHP için yürüttüğümüz kampanyada bu aşamaya kadar herhangi bir negatif mesaj iletmediğimizi fark etmişsinizdir. Kampanyanın son aşamasında, içinden geçtiğimiz dönemin en önemli iki gerçeğini, AK Parti iktidarlarının insanlara fırsat eşitliği tanımak yerine güçsüzlerin elinden ekmeğini aldığı gerçeğinin ve yolsuzluk iddialarının görmezden gelinemeyeceğini vurguluyoruz…”

Bütçe ve planlama

“CHP, AK Parti gibi yüksek bir bütçe ile hareket edemediği için rakibimizin kullandığı ‘road blocking’ gibi stratejiler bize uygun değil. Rakibimizin devasa bütçeli 1 ila 3 dakika uzunluğunda filmlerden ve her gün tam sayfa gazete ilanlarından oluşan kampanyasını, çok kısa ama akıllı filmler, çok çok daha küçük bütçe, mümkün olduğunca yaygın dijital uygulama ve akılcı medya stratejisi ile bertaraf ediyoruz.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.