MediaCat

ChatGPT Çin sosyal medya uygulamalarında engellendi

ChatGPT’ye halihazırda VPN ile erişimin mümkün olduğu Çin’de teknoloji şirketlerine ChatGPT’ye erişimi engelleme talimatı verildi.

ChatGPT Çin sosyal medya uygulamalarında engellendi

Çin devlet medyası tarafından ChatGPT’nin ABD propaganda aracı olarak gösterilmesinin ardından ülkenin önde gelen teknoloji şirketlerine, ChatGPT’ye ve desteklediği diğer hizmetlere erişim sunmamaları yönünde talimat verildiği bildirildi.

Nikkei Asia’da yer alan habere göre, WeChat’in çatı şirketi Tencent ve Alibaba’ya bağlı fintech şirketi Ant Group’a, ChatGPT’ye direkt ya da üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla erişim sağlamamaları talimatı verildi. Şirketlerin, ChatGPT benzeri hizmetler geliştirmeleri durumunda söz konusu hizmetleri kullanıma sunmadan önce yetkililerden izin almaları da gerekecek.

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT Çin’de resmî olarak bulunmuyor ve kimi kullanıcılar yapay zekâ sohbet robotuna VPN aracılığıyla erişebiliyor. WeChat’te üçüncü taraf geliştiriciler tarafından ChatGPT’den hizmetler sunduğu iddia edilen birçok mini program yayımlanmıştı ancak konuya yakın isimlere göre, ChatGPT ile bağlantılı ya da taklit olduğu gözetilmeksizin üçüncü taraf hizmetler Tencent tarafından askıya alındı.

Devlet güdümlü medya kuruluşu China Daily bu hafta Weibo’da “ABD dezenformasyon için yapay zekâyı nasıl kullanıyor?” başlıklı bir video paylaşmış ve ChatGPT’yi ABD propaganda aracı olarak tanımlamıştı.

ChatGPT’nin gündemi sarsmasının ardından Tencent, Alibaba ve Baidu gibi Çinli teknoloji şirketleri ChatGPT benzeri hizmetler için kolları sıvamıştı. Baidu, geliştirmeye 2019’da başladığını açıkladığı yapay zekâ sohbet robotu Ernie’nin test sürecinin Mart’ta tamamlanacağını ve sonraki ay kullanıma açılacağını duyurmuştu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.