‘Çevrimiçi olmayan oyunu kaybeder’

XING AG'nin kurucu CEO'su Lars Hinrichs, "Sosyal Ağİş Dünyası" semineri çerçevesinde Türk internet ve iş dünyası ile buluşarak...

05.11.2008 - 11:44 | MediaCat

Web 2.0 alanında yaptığı yatırımlarla internet sektörüne dinamizm getiren girişimcilik dehası ve XING AG’nin kurucu CEO’su Lars Hinrichs, “Sosyal Ağİş Dünyası” semineri çerçevesinde Türk internet ve iş dünyası ile buluşarak iş ağlarının geleceğine dair bilgiler verdi. Buna göre 2010 yılında 1,7 milyar kullanıcının iş ağlarına üye olması öngörülüyor. Hinrichs’e göre, “Çevrimiçi olmayanlar oyunu kaybediyor.”

Borsaya kote edilen “ilk” Web 2.0 şirketi ve Avrupa’nın en büyük iş ağı olan XING’in yaratıcısı Lars Hinrichs “Sosyal Ağ İş Dünyası” semineri çerçevesinde Türk internet ve iş dünyasıyla bir araya geldi. Mart 2008’de Dünya Ekonomik Forumu tarafından “Genç Global Lider” unvanı verilen Hinrichs, etkinlikte hem deneyim ve önerilerini paylaştı hem de iş ağlarının geleceğine ışık tutan bilgiler verdi.

Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği seminerde Lars Hinrichs, 2007 yılında 1,32 milyar kullanıcıya ulaşan internetin 2010 yılında 1,7 milyar kullanıcıya ulaşmasının ve sosyal iş ağlarına açılan kişi sayısının da aynı oranda artmasının beklendiğini söyledi.

Konuşmasında iş ağlarının önemine ve sağladığı faydalara da değinen Lars Hinrichs, profesyonellere yönelik oluşturulan sosyal ağların yeni iş ve kariyer fırsatları yarattığını söyledi. Aktif bir bilgi platformu niteliği taşıyan iş ağlarının ‘dijital bir kartvizit’ görevi gördüğünü dile getiren Hinrichs, iş ağlarının yeterli düzeyde maliyet avantajı sağlamayan eski usul işe alma yöntemlerinin yerine geçmekte olduğunun altını çizdi.

İş ağlarının hem işverenler hem de çalışanlar açısından çok geniş faydalar sunduğunu ifade eden Hinrichs, burada yayımlanan profil bilgilerinin, sosyal bağlamdaki bir CV’deki gibi beceri ve deneyimleri içerdiğini, kullanıcı ağlarının ise referans işlevi gördüğünü sözlerine ekledi. Sosyal ağların öneminin özellikle kriz dönemlerinde daha da belirgenleştiğini söyleyen Lars Hinrichs, “Finansal açıdan çalkantılı dönemlerde iş fırsatları, ortaklık ve yeni pozisyon arayışına giren kişilerin sayısı artıyor. Bu kişiler kişisel ağlarını etkinleştirip büyüterek işler, projeler, iş ortakları ve çalışanlar gibi gerçek değerler elde ediyorlar.” dedi..

Konuşması sırasında kurucusu olduğu, Avrupa’nın lider çevrimiçi iş ağı XING’ten de örnekler veren ve sürekli büyüyen üye sayısı, karlı iş modelleri ile XING’in küresel krizde kazananlardan olduğunu ifade eden Lars Hinrichs, özellikle Türkiye’deki üye profesyonellerin bu sayede Almanya’da 2 milyon iş ortağıyla, dünya genelinde ise 190 ülkede 6,5 milyonu aşkın potansiyel ticaret ortağıyla iletişime geçebildiklerini söyledi. XING üyelerinin gerek Türkiye’deki gerekse Avrupa’daki ekonomik merkezlerle kolay ve hızlı bir şekilde irtiabata geçebildiklerini belirten Hinrichs, böylece Türk girişimcilerinin herhangi bir dil kısıtlaması olmadan ve sınırlara takılmadan uluslararası alanda iş kurma ve yönetme imkânı bulduklarını da vurguladı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.