MediaCat

CES 2024’te öne çıkan 5 izlenim

Karma gerçeklikten yapay zekâya, pazarlama profesyonelleri için CES 2024’te öne çıkan 5 teknoloji çıkarımı sizlerle.

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarlarından Consumer Electronics Show (CES), teknoloji dünyasını bu yıl 9-12 Ocak tarihleri arasında Las Vegas’ta bir araya getirdi. 100 binden fazla katılımcı, CES 2024’te 4 bini aşkın şirketin yenilikleriyle herkesten önce tanışma fırsatı buldu.

Yapay zekânın damga vurduğu CES 2024 pazarlama profesyonelleri için de önemli çıkarımlar sundu. Ad Age’in markalar, ajanslar ve tüm pazarlama sektörü için CES 2024’te gözlemlediği başlıca teknoloji çıkarımları şöyleydi:

Markalar karma gerçeklik için zemin hazırlığında

Geçtiğimiz yıl tanıttığı karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro’yu önümüzdeki ay ABD’de satışa sunacağını duyuran Apple CES’te yer almadı ancak önde gelen markaların ürünlerini sergilemesiyle karma gerçekliğin yaygın kullanımı şekillenmeye başladı.

Sony, bir kulaklık ve kontrol cihazı içeren ve hem iş hem oyuna yönelik “uzamsal içerik oluşturma” sistemini tanıtırken, yeni nesil akıllı TV’leriyle LG ve Samsung karma gerçeklik için bir başka potansiyel alanı gösterdi. LG ve Samsung’un yoğun ilgi gören şeffaf ekranları yapay zekâ işlemcisi tarafından desteklenen eşsiz bir görüntü deneyimi sunuyor, ekran ayarlarını TV, bilgisayar tarzı ekran koruyucu ya da salt şeffaf bir kutu arasında değiştirebiliyor. Gelecekte oyunların da bu modellerde yer alması bekleniyor.

Hem büyük hem de daha az bilinen CES katılımcılarının tanıttığı inovasyonlar, çok konuşulmasına rağmen az şeyin görüldüğü gelecekteki bir teknolojiye dair perspektifin belirginleşmesine yardımcı oluyor. Karma gerçeklik ya da uzamsal bilişim gibi terimler, Web3 ile alakalı birçok sözcük gibi çok hoş karşılanmayan metaverse’e dair anlaşılabilir kavramlara dönüştü.

Otomobil markalarının odağı üretken yapay zekâ

Üretken yapay zekânın ön planda olması beklenen CES 2024’te sohbet robotlarıyla ilgili manşetlerin çoğunu şaşırtıcı şekilde otomotiv sektörü ele geçirdi. BMW, Mercedes-Benz ve Volkswagen otomobillerindeki üretken yapay zekâ entegrasyonlarını duyurdu. ChatGPT’yi dahil etme planları Volkswagen’i bir adım öne taşıdı. Sohbet robotu, araç içi sanal asistanların iletişim becerilerinin geliştirilmesi için kullanılacak. ChatGPT’nin bu yıl itibarıyla markanın ürün gamındaki birçok araçta kullanıma sunulması bekleniyor. BMW ve Mercedes-Benz de benzer yapay zekâ üretkenliğini Amazon yardımıyla devreye alıyor. Daha önce ChatGPT’yi benzer bir kullanım için deneyen Mercedes-Benz halihazırda hangi yapay zekâ tedarikçisiyle çalıştığını paylaşmadı.


Söz konusu gelişmeler, tüketicilerin yapay zekâyla daha sık karşılaşacağını, otomobil markaları açısından da yeni bir pazarlama odağının oluşacağını işaret ediyor olabilir.

Her yapay zekâ kullanımı o kadar da akıllı olmayabilir

Otomobil markalarının inovasyonlarından hareketle beliren, insanların yapay zekâ kullanımını gerçekten isteyip istemediği sorusu, CES 2024’te bu teknolojinin kafa karıştırıcı kullanım örneklerini sergileyen bazı elektronik markaları için önemsizdi. Örneğin Samsung’un ürünlerin giriş çıkış zamanlarını bilen yapay zekâ görüş kameralı buzdolabı, yapay zekâ hub’ına sahip kameralı ocağı ile tamamı yapay zekâ destekli mutfağı gibi.

Yapay zekâ konusunda coşku döngüleri dillendirilse de bu tür uygulamalar henüz zirveye ulaşılmadığını gösteriyor. Öte yandan pazarlama profesyonelleri teknolojiye ne kadar yüklenirse, kaçınılmaz bir hayal kırıklığı çukuruna düşüş de o kadar derin olabilir.

Evlerde robotların yükselişi

Güçlü iletişim becerileriyle ev işlerine yardımcı olan yapay zekâ destekli robotlar CES 2024’ün öne çıkanları arasındaydı. Samsung, birkaç yıl önce piyasaya sürülen ve yeni yapay zekâ yetenekleriyle güçlendirilen sevimli robotu Ballie’yi sergiledi. Yenilenen Ballie talep edilen zemine ekran yansıtabiliyor, siz yokken evde olan biteni izlemenizi sağlayabiliyor ve akıllı cihazlarla iletişime geçebiliyor.

LG’nin tanıttığı yapay zekâ destekli ev asistanı koca gözlere ve sevimli yürüyüşe sahip. Stanttaki demoyla robotun bağımsız olarak gezindiği, hayali bir ev sahibiyle konuştuğu, ev sakinleri uzaktayken onlara evin görüntü raporlarını ilettiği gösterildi.

Ogmen Robotics’in evcil hayvanınızla oynayabilen ORo’su, Beijing KEYi Technology’nin evcil hayvan yerini tutan robotu Loona da CES 2024’te öne çıkanlar arasındaydı.

Web3 nerede?

CES 2024’te Web3 ve NFT terimlerinin sık işitilmemesi, pazarlama profesyonellerine birkaç şey söylüyor olabilir. Blokchain tabanlı ya da NFT gibi başlıca terimlerin ana akım tüketicide heyecan uyandırmaktan ziyade yük haline geldiği Web3 açısından bir markalaşma sorunu söz konusu olabilir. Daha iyimser bir çıktı ise Web3’ün coşku döngüsünün karamsar kısımda kaldığı, her ne kadar NFT fiyat tabanları aşağıda olsa da marka ve şirketlerin bu teknoloji üzerine geliştirmelerin yollarını aramayı sürdürdükleri.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.