MediaCat

Cep’te numara taşıma 15 Ekim’de

Abonelerin istediği cep telefonu operatörüne numaralarını değiştirmeden geçmesine imkan tanıyacak

Cep’te numara taşıma 15 Ekim’de

Abonelerin istediği cep telefonu operatörüne numaralarını değiştirmeden geçmesine imkan tanıyacak uygulamaya, 15 Ekim’de geçileceği ifade ediliyor.

Bu konudaki en istekli GSM operatörlerinden Avea’nın genel müdürü Cüneyt Türktan, “Nisan ayında altyapı hazır olacak. 6 ay gibi bir test süresi var. Bu test süreci de Ekim’in 15’i gibi bitiyor. Beklentimiz 15 Ekim’den sonra numara taşınabilirliğinin Türkiye’de başlamış olması. Gerçek rekabet asıl o zaman başlayacak. Bizler abone kazanmak için mücadele edeceğiz. Ancak lider operatör için tehlike daha büyük.” açıklamasında bulundu. Kendilerini bu konuda daha avantajlı gören Türktan, abone sayıları daha az olduğundan beklentilerinin daha çok olduğunu ve bu doğrultuda stratejik çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Üniversiteli gençlere iş imkanı sunmak ve yeni fikirlerden faydalanmak amacıyla başlatılan ‘Kırmızı Kuşak’ projesinin tanıtımı yapıldı. Bu amaçla düzenlenen basın toplantısında konuşan Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan’ın gündeminde ‘numara tanışabilirliği’ vardı. Uygulama başladıktan sonra 1 sene içinde en az 10 milyona yakın abonenin bir şebekeden diğerine geçebileceğini öngören Türktan, bunun için lider operatörün hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. Avea’nın genel müdürü, özellikle piyasadaki genç operatör, piyasaya sonradan gelen operatör olarak, genel pazar paylarının da az olmasından dolayı avantajlı bir konumda olduklarını kaydetti. Ancak Türktan, numaraların diğer operatöre geçiş süreciyle ilgili endişelere sahip: “Fransa’da numara 30 günde, Hong Kong’da ise 29 dakikada taşınıyor. Böyle olunca Fransa’da kimse bir yerden bir yere numarasını taşımak istemiyor. Türkiye’de numaralar bir günde taşınabilmeli. Telekomünikasyon Kurumu ve Ulaştırma Bakanlığı bunun için ağırlığını koymalı.” diye konuştu.

Kaynak: Zaman

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.