Celebrity Güven Endeksi konuşulmaya devam ediyor

Habertürk yazarı Vedat Sertoğlu köşesinde MediaCat tarafından KMG’ye yaptırılan Celebrity Güven Endeksini yazdı. İşte o yazının tamamı…

10.10.2007 - 14:13 | MediaCat

Habertürk yazarı Vedat Sertoğlu köşesinde MediaCat tarafından KMG’ye yaptırılan Celebrity Güven Endeksini yazdı. İşte o yazının tamamı…

Öğünme, çalişma, güven

İletişim dünyasının önemli dergisi Mediacat ile KMG İletişim Rehberi 2 ay süren bir araştırma yaptılar. Adı “Celebrity Güven Endeksi”. İngilizce “Celebrity” sözcüğünün Türkçe’de karşılığı yok. Genelde tanınmış sahne dünyası yıldızları anlamına geliyor.

Araştırmanın amacı, reklamlarda hangi “celebrity” oynarsa tüketiciler söylediklerine inanarak onun sunduğu ürünü alırlar, bunu saptamak.

Birinci sırada Seda Sayan var. Yani milletimiz Seda Sayan bir reklama çıkıp bir ürünü tavsiye ederse hemen alacak. Seda Hanımın bu büyük güveni nasıl sağladığını merak ediyorsanız onun televizyon programlarını izleyin. Çok güzel şarkı da söylüyor, göbek de atıyor.

İkinci sırada Uğur Dündar var. Yıllardan beri televizyon programları ve sağlam duruşu ile kamuoyunun güvenini kazanmış olması normal. Halkımızın onu Seda Sayan kadar güvenilir bulmamış olması da normal herhalde.

Üçüncü sırada en güvenilir isimlerden biri var: İbrahim Tatlıses. Kendisi o kadar güvenilirdir ki, kendisine güvenen kadınları tokatlarken hafif vurur. Onunla ilişkisi olan kadınlar vurulsalar bile genelde ölmezler. Son olarak Genç Partiden İstanbul milletvekili adayı olarak güvenilirliğini tescil ettirmiştir. Tabii ki bronz madalyayı hak ediyor.

Güvenilen yıldızları sıralamaya devam ediyoruz:

Dördüncü sıra Seda Sayan’ı andıran Sibel Can’a ait. O da iyi dansözdür. Beşinci sırada ise Cem Yılmaz var. Ünlü komedyene güvenirim doğrusu.

Altıda Beyaz (Beyazıt Öztürk) var. Çok efendi çocuk. Pozitif enerji yaratabiliyor.

Her konuda bir celebrity olan Hülya Avşar 7. sıraya oturmuş. Hülya Hanıma özellikle kadınların çok güvendiğine tanık olmuştum.

Sürpriz 8. sırada: Tayyip Erdoğan! Demek ki Tayyip Bey artık celebrity muamelesi görüyor. Seda Hanım, Tatlıses Bey, Sibel Hanım kadar olmasa da halkımız ona da güveniyor. Mesela Gülben Ergen’in, Hakan Şükür’ün, Kadir İnanır’ın önünde. Listedeki diğer politikacı-celebrity olan cumhurbaşkanı Abdullah Bey’e fark atmış.

Abdullah Bey’e Fatih Terim’den daha mı çok veya daha mı az güvenildiğini merak ediyorsanız, bu sorunun yanıtını mediacatonline.com’da bulabilirsiniz.

Bu araştırmanın en önemli sonucu neden Türkiye’nin bir türlü sınıf atlayamadığının ve atlayamayacağının göstergesi olması. Bu ülkede güvenilir olmak için en önemli şartlardan biri şu veya bu şekilde kıvırmayı becerebilmek. Listeye bakınca birkaç kişi hariç çoğunluğunun çeşitli alanlarda çok kıvrak kimseler olduğu görülüyor.

Uzun lafın kısası, halkımız kıvırtanlara güveniyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.