Cannes Lions’ta öne çıkan 5 Grand Prix

Tüketici hayatında ve dünyada etki yaratan Grand Prix ödüllü 5 çalışma karşınızda.

30.06.2022 - 16:24 | MediaCat

Cannes Lions'ta öne çıkan 5 Grand Prix

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali bu yıl pazarlama ve reklam dünyasını bir kez daha Güney Fransa’da bir araya getirdi. 32’si Grand Prix olmak üzere 826 Aslan’ın dağıtıldığı Cannes Lions 2022’de gündemin üst sıralarında yer alan konulardan biri de marka ve ajansların tüketici hayatına ve dünyaya etki edebilecek kalıcı platformları nasıl yaratabilecekleriydi. Festivalde Grand Prix ile ödüllendirilen kimi çalışmalar ise bu hedefe ulaşma potansiyeline sahip.

Apple: Escape From the Office

Ajans: Apple Sunnyvale
Grand Prix: Film

Film kategorisinde sunulan iki Grand Prix’den birini alan Escape From the Office, Apple’ın Underdogs kampanyasının üçüncü bölümü. Fikir pek de dünyayı değiştirecek türden değil ama görece geleneksel fikirlerin dikkat çekebilecek ve tüketiciyi eğlendirebilecek güce sahip olduğunu ispatlıyor.

We Capital: Data Tienda

Ajans: DDB Mexico
Grand Prix: Creative Data

Veri güdümlü kampanya Data Tienda, finansal hizmetler şirketi WeCapital’a Creative Data’nın yanı sıra Glass Lions’ta da Grand Prix kazandırdı. DDB Mexico imzalı kampanya, kadınların yüzde 83’ünün kredi notlarının düşük olması nedeniyle işletmeleri için kredi alamadığı Meksika’da kadınlar için WhatsApp aracılığıyla alternatif kredi geçmişi oluşturulmasını ve kadınların kredi alabilmelerini sağlamıştı.

Wingstop: Thighstop

Ajans: Leo Burnett Chicago
Grand Prix: Creative Commerce

Wingstop, pandemi döneminde ABD’deki tavuk kanadı kıtlığına yanıt olarak sanal marka Thighstop’ı yaratmış ve tedarik sıkıntısı bulunmayan tavuk kalçasını öne çıkarmıştı. Krizi fırsata çeviren kampanya Cannes’da Creative Commerce kategorisinden Grand Prix ile ayrıldı.

Google: Real Tone

Ajans: T Brand Studio, Wieden+Kennedy New York, GUT Miami
Grand Prix: Mobile

Google mühendisleri, yıllardan bu yana açık tenlere göre optimize edilen fotoğraf teknolojisinde farklı cilt tonlarının daha isabetli fotoğraflanabilmesi adına harekete geçmiş ve renklendirme uzmanları, görüntü yönetmenleri ve fotoğraf sanatçıları işbirliğiyle “Real Tone” teknolojisini geliştirmişti. Real Tone, bu yıl Mobile kategorisinde Grand Prix’nin sahibi oldu.

Dole: Piñatex

Ajans: L&C New York
Grand Prix: Creative Business Transformation

Dünyanın önde gelen ananas üreticilerinden Dove, vegan deri start-up markası Ananas Anam ile işbirliğine gitmiş ve hasat sonrasında boşa harcanan ananas yapraklarının liflerinden deriye alternatif Piñatex maddesini ortaya çıkarmıştı. Aralarında Nike ve H&M’in de bulunduğu bini aşkın giyim markasıyla işbirlikleri oluşturularak doğa dostu Piñatex’in kullanım alanı yaygınlaştırılmış, yerel ananas üreticileri için yeni bir gelir kaynağı da oluşturulmuştu. Piñatex, bu yıl Business Transformation kategorisinden Grand Prix ile döndü.

Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.