MediaCat

Cannes Lions’da Grand Prix’ler hangi işlere gitti?

13 aday ‘Grand Prix’lerin sahibi oldu.

Cannes Lions’da Grand Prix’ler hangi işlere gitti?

Cannes Lions’da 2013’te sona gelindi. 60’ıncı yılını kutlayan yarışmaya 30 binin üzerinde başvuru yapıldı. 16 farklı kategoride yarışan adaylardan 13’ü, yarışmanın en önemli ödülleri olan ‘Grand Prix’lerin sahibi oldu.

İşte kazanan çalışmalar;

1. Dumb Ways to Die, Metro Trains

Avustralya’da metro istasyonlarında yaşanan önemsiz kazaların sebep olduğu ölümleri azaltmak için yola çıkan ancak hayatın her alanındaki bu tür kazalara dikkat çekmeye çalışan bir sosyal sorumluluk çalışması olan ‘Dumb Ways to Die’ adlı çalışma, şüphesiz Cannes’ın en çok ilgi gören çalışmasıydı. ‘Film Lions’, ‘Direct Lions’, ‘PR Lions’ ve ‘Radio Lions’ kategorilerinde Grand Prix’leri evine götüren Dumb Ways to Die, festivalin en çok Grand Prix’ye sahip olan kampanyası oldu.

2. The Beauty Inside, Intel ve Toshiba

San Francisco’da bulunan Pereira & O’Dell ajansı tarafından Toshiba ve Intel için hazırlanan The Beauty Inside, klasik bir 30 saniyelik reklam değil, bir dizi aslında. ‘Branded Content & Entertainment’, ‘Cyber Lions’ ve ‘Film Lions’ kategorilerinde Grand Prix’leri kazanan çalışma, tıpkı Dumb Ways to Die gibi festivalin en çok konuşulan çalışmalarından birisi oldu.

3. Real Beauty Sketches, Dove

Pazarlama iletişiminde ufuk açan işlerin ödüllendirildiği Titanyum kategorisinde Büyük Odülü, Dove için yaptığı ‘Real Beauty Sketches’ adlı çalışmasıyla Ogilvy Sao Paulo kazandı. Söz konusu çalışmada kadınlara düşündüklerinden daha güzel olduklarını kanıtlamak üzere FBI’dan bir robot resim sanatçısının yardımına başvurulmuştu.

4. iPad Mini, Apple

‘Press Lions’ Grand Prix’sini TBWA\MEDIA ARTS LAB Los Angeles ekibi, Apple için tasarlanan iPad Mini reklamları ile kucakladı.

Görsellerin üzerine tıklayarak yüksek çözünürlüklü versiyonlarına ulaşabilirsiniz.

Cannes'da basın kategorisi büyük ödülü TBWA'e gitti

Cannes'da basın kategorisi büyük ödülü TBWA'e gitti

Cannes'da basın kategorisi büyük ödülü TBWA'e gitti

Cannes'da basın kategorisi büyük ödülü TBWA'e gitti

5. Legendary Journey, Heineken

‘Creative Effectiveness Lions’ kategorisinin Grand Prix’si Amsterdamlı reklam ajansı Wieden & Kennedy’nin hazırladığı ‘Legendary Journey: Justifying a Premium the World Over’ kampanyasıyla Heineken’e gitti.

6. Daily Twist, Oreo

Oreo, 100’üncü yılını kutladığı kampanyası ile ‘Cyber Lions’ kategorisinde Grand Prix’nin sahibi oldu.

7. The Self Scan Report, Auchan

‘Design Lions’ kategorisinde Grand Prix’yi kucaklayan isim Auchan için hazırladığı ‘The Selfscan Report’ adlı reklam kampanyası ile Serviceplan Münih ekibi oldu.

8. Meet the Superhumans, Channel 4

‘Film Craft’ kategorisinin Grand Prix’si Channel 4 için çektiği reklam filmi nedeniyle 4creative’e verildi.

9. Funeral Insurance Company, Dela

Ogilvy & Mather Amsterdam, Dela Sigorta için hazırladığı ‘Funeral Insurance Company’ adlı kampanyasıyla ‘Media Lions’ kategorisinde büyük ödüle layık görüldü.

10. TXTBKS, Smart Communications

Şimdilerde ‘dumb phone’ olarak adlandırılan eski usul cep telefonlarının ekranlarını e-kitaba dönüştüren proje ‘Mobile Lions’ kategorisinde Grand Prix’yi evine götürmeye hak kazandı.

11. Bench, Shelter, Ramp, IBM

IBM’in Fransa’daki ‘akıllı şehirler’ girişimini desteklemek için hazırladığı açıkhava ilanları üç versiyonu ile üç Grand Prix alarak ‘Outdoor Lions’ kategorisinin galibi oldu.

IBM'den yaratıcı açıkhava ilanları

IBM'den yaratıcı açıkhava ilanları

IBM'den yaratıcı açıkhava ilanları

12. Immortal Fans, Sport Club Recife

Sport Club Recife futbol takımı ile işbirliğinde gerçekleşen ‘Immortal Fans’ adlı proje organ bağışı konusunda farkındalık yarattı. Taraftarlara öldükten sonra bile kalplerinin Sport Club Recife adına -ya da rakip takım taraftarlarından birinde- atabileceğine dikkat çekilen kampanya, ‘Promo & Activation Lions’ kategorisinde Grand Prix’ye layık görüldü.

13. Cinder

Teknoloji ve inovasyon alanında gerçekleştirilen çalışmaların yarıştığı inovasyon kategorisinde büyük ödül ‘Cinder’ ile Amerikalı The Barbarian Group’a gitti. Aşağıda Cinder ile geliştirilmiş bir uygulamanın tanıtım videosu yer alıyor. Planetary adlı iPad uygulaması kullanıcılara müzik arşivleri içerisinde daha önce hiç deneyimlemedikleri bir görsellikle gezinme şansı tanıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.